Pentagón zverejnil bilanciu iránskych útokov. Zranenia za posledný mesiac utrpelo takmer 100 vojakov, traja prišli o život
Vo vojne s Iránom tento mesiac utrpelo zranenia bezmála 100 amerických vojakov, oznámil v pondelok hovorca Pentagónu Sean Parnell na sociálnej sieti X. Do služby sa podľa neho už vrátilo 96 percent z nich.
Údaj napriek tomu znázorňuje vplyv iránskych úderov na americké vojenské základne v regióne od začiatku najnovšej eskalácie 7. júla, píše denník The Washington Post (WP).
Za posledný týždeň hlásia obete
"Sú odhodlaní vrátiť sa do boja. Veľká väčšina utrpených zranení boli ľahké otrasy mozgu," napísal Parnell o príslušníkoch armády.
Americká armáda v pondelok zverejnila identitu dvoch zo svojich vojakov zabitých pri piatkových iránskych útokoch v Jordánsku. Išlo o 25-ročného poručíka Tylera Jamesa Feehana z Havaja a 19-ročnú vojvodkyňu Isabellu Gonzalesovú z Texasu. V mieste, kde bol po rovnakom útoku nezvestný ďalší vojak, bolo nájdené telo. Jeden americký vojak v sobotu tiež prišiel o život v Iraku.
USA hovoria o bezpečnosti operácií, o stratách však mlčia. NYT: Pentagón zatajil desiatky zranených vojakov
Parnell poprel správu denníka The New York Times, podľa ktorej Pentagón predtým neinformoval o desiatkach príslušníkov amerických ozbrojených síl zranených od obnovenia bojov. Hovorca uviedol, že údaje o zranených budú aktualizované vo verejnej internetovej databáze ministerstva obrany.
Počet zranených by mohol presiahnuť číslo 500
Databáza niekoľko dní až týždňov podľa WP uvádzala nezmenené údaje o 14 mŕtvych a 427 zranených od začiatku vojny 28. februára, keď USA a Izrael začali údery proti Iránu. V pondelok bola bilancia krátko navýšená na 18 mŕtvych a 447 zranených, aby odrážala obete piatkového útoku v Jordánsku a sobotňajšieho v Iraku. V rovnaký deň sa však údaje bez vysvetlenia od Pentagónu vrátili na pôvodné čísla, píše denník.
Databáza teraz uvádza 14 mŕtvych a dokonca 413 zranených. Ak údaje oznámené Parnellom zodpovedajú realite, počet amerických vojakov zranených od začiatku konfliktu by pritom mohol presahovať 500.
Niektorí vojenskí predstavitelia a odborníci sa podľa WP obávajú, že americké základne na Blízkom východe nemajú dostatočnú ochranu. Jeden informovaný vojenský činiteľ povedal, že od začiatku vojny Irán na ciele v regióne vyslal približne 8500 dronov a rakiet. Približne 100 z nich podľa neho nedokázala zachytiť protivzdušná obrana Američanov ani partnerov v regióne.
Boje, ktoré rozpútali USA a Izrael na konci februára spoločnými údermi na Irán, pokračujú s rôznou intenzitou piatym mesiacom, hoci v apríli bolo vyhlásené prímerie a v júni podpísali USA a Irán memorandum o porozumení. Napĺňanie jeho záväzkov však v sobotu Irán pozastavil, pretože podľa neho Spojené štáty porušili všetky svoje sľuby z dohody.