Kaliňák si ešte preverí, či polícia pokutuje za chýbajúci občiansky preukaz

14.5.2015 15:53 | zdroj: TASR | zdroj foto: SITA
Kaliňák si ešte preverí, či polícia pokutuje za chýbajúci občiansky preukaz

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Minister vnútra Robert Kaliňák chce bližšie informácie od vedenia polície, či skutočne dochádza k pokutovaniu občanov za to, že pri sebe nemajú občiansky preukaz.

Vložiť video

Povinnosť byť identifikovateľný

Vyhlásil to v pléne NR SR po tom, ako sa ho v rámci Hodiny otázok nezaradený poslanec Viliam Novotný opýtal, či sú takéto informácie o pokutovaní objavujúce sa na sociálnych sieťach pravdivé.

"Je povinnosťou každého byť identifikovateľný, nemusí to ale byť OP, ale ľubovoľný preukaz, minimálne zdravotný. Nepamätám si však, že by sme za to ukladali sankcie. Jediné riziko je, že ak občan žiaden doklad nemá, môže byť predvedený na políciu za účelom stotožnenia, čo je strata času. Nemám ale vedomosť, že by za to policajti dávali pokuty," odpovedal Kaliňák s tým, že si to ešte preverí.

Viac
k Téme

Konkrétny prípad skončí u ministra

Novotný priznáva, že konkrétny prípad sankcie nemá, informácie o pokutovaní čerpal zo sociálnych sietí. "Stávajú sa vraj prípady, keď policajti občana kontrolujú a ak nemá OP, dávajú za to pokutu. Zákon, ktorý by prikazoval nosiť občiansky preukaz stále so sebou, však neexistuje. Ak budem mať konkrétnu informáciu tohto typu, posuniem ju vám," avizoval Novotný.

TOP videá