Pavel vracia úder Babišovi. Nech prinesie dôkazy, že škodím Česku alebo sa ospravedlní, odkázal mu prezident
Český premiér Andrej Babiš (ANO) by mal podľa prezidenta Petra Pavla buď podložiť konkrétnymi dôkazmi závažné tvrdenia, že si prezident vykladá ústavu podľa svojho a poškodzuje ČR, alebo zobrať svoje slová späť. Pavel to uviedol vo vyjadrení, ktoré ČTK poskytol Hrad.
Babiš vo štvrtok v rozhovore s Deníkom.cz povedal, že hlavným problémom prezidenta je, že si vykladá ústavu, ako chce. Uviedol tiež, že tým čo Pavel robí a ak poletí na samit Severoatlantickej aliancie (NATO) v Ankare, poškodí ČR v zahraničí.
Pavel sa proti Babišovým slovám ohradil. „Poškodzuje ju tým, že dlhodobo usiluje o bezpečnosť českých občanov a plnenie našich spojeneckých záväzkov? Alebo tým, že chce, aby naša krajina bola dôveryhodným spojencom a partnerom? Alebo snáď tým, že sa usiluje o reálnu bojaschopnosť a pripravenosť našej armády namiesto účtovných cvičení?" uviedol český prezident.
Babiš: Prezident je jednoznačne hlavou opozície
Český predseda vlády vo štvrtok povedal, že si Pavel vymyslel neústavnú podmienku, keď od Babiša žiadal pred vymenovaním za premiéra oznámenie, ako vyrieši svoj konflikt záujmov. Vyčíta mu aj odmietnutie vymenovať poslanca Motoristov Filipa Turka za ministra a postup okolo samitu NATO. Pavel je podľa Babiša jednoznačne hlavou opozície a robí kampaň za svoje znovuzvolenie za prezidenta. "Nevynechá deň, aby sa do nás nejakým spôsobom nepustil," vyčítal českej hlave štátu premiér.
Babiš: Hlavným problémom prezidenta je, že si vykladá ústavu, ako chce. Kandidovať proti Pavlovi nechce
Uviedol tiež, že ak Pavel poletí na vrcholné rokovanie aliancie, poškodí ČR v zahraničí. Hoci v minulých rokoch jazdili na samity prezidenti, tento rok sa podľa Babiša bude rokovať o ekonomických záležitostiach a peniazoch, na ktoré hlava štátu nemá vplyv a rozhoduje o nich vláda.
Spor o účasť na samite NATO medzi vládou a prezidentom trvá niekoľko mesiacov. Kabinet pôvodne Pavla do delegácie nezaradil, prezident preto podal kompetenčnú žalobu. Ústavný súd v predbežnom opatrení vláde uložil, aby hlave štátu zabezpečila účasť. Českú delegáciu do Ankary ale povedie premiér, prezident by mal byť jej členom spolu so štvorčlenným sprievodom. Pavel v stredu uviedol, že podľa všetkých protokolárnych pravidiel by mal byť v úlohe vedúceho delegácie prezident.