Diplomacia v Dauhe musí počkať. Ďalšie nepriame rokovania medzi USA a Iránom budú až po pohrebe Chameneího
Technické vyjednávania medzi Spojenými štátmi a Iránom v katarskej Dauhe zaznamenali pozitívny posun. Katarskí a pakistanskí sprostredkovatelia v stredu (1. 7.) ukončili samostatné stretnutia s delegáciami oboch krajín, pričom výsledkom je dohoda o pokračovaní rozhovorov.
Ďalšie kolo týchto nepriamych rokovaní sa však uskutoční až po smútočných obradoch spojených s pohrebom bývalého najvyššieho iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího.
Smútočné obrady za zosnulého duchovného vodcu odštartujú v sobotu 4. júla v Teheráne a v pútnickom meste Kom. Samotný pohreb je naplánovaný na 9. júla v Chameneího rodnom meste Mašhad na severovýchode Iránu.
Sprostredkovatelia z Pakistanu vo štvrtok potvrdili, že hneď po skončení týchto obradov sa nadviaže na dosiahnutý dialóg, a to v čo najskoršom možnom termíne.
Modžtabá Chameneí je nažive a aktívne riadi krajinu. Šéf americkej diplomacie Rubio prelomil mlčanie o iránskom lídrovi
Trump hovorí o dobrých stretnutiach
K priebehu diplomatických aktivít sa vyjadril aj americký prezident Donald Trump. Ten ocenil pokrok, ktorý sa podarilo dosiahnuť na nižšej úrovni, a vyhlásil, že krajiny absolvovali v Dauhe „veľmi dobré stretnutia“.
Tento diplomatický dialóg sa odohráva na pozadí pretrvávajúceho napätia. Hoci Washington a Teherán začiatkom mesiaca podpísali memorandum o porozumení, po jeho schválení došlo k vzájomným útokom.
Agentúra AFP pripomína, že táto rámcová dohoda mala pôvodne priniesť ukončenie bojov a otvorenie strategického Hormuzského prieluva. V praxi však zostáva vyriešiť ešte množstvo kľúčových otázok, medzi ktorými dominuje najmä iránsky jadrový program.
(Článok pokračuje pod videom.)
Pozrite si archívnu reportáž o útokoch na Kuvajt a Bahrajn:
Vznikne nový komunikačný kanál
Napriek prekážkam priniesli stredajšie technické rokovania aj konkrétny praktický výsledok. Iránsku delegáciu viedol námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Kázem Gharíbábádí, ktorý potvrdil dohodu na vytvorení nového komunikačného kanálu.
Tento kanál má byť zriadený do štvrtka a jeho hlavnou úlohou bude hlásiť a zaznamenávať prípady, kedy dôjde k porušeniu podpísaného memoranda.
Gharíbábádí zároveň doplnil, že dôležitou témou rozhovorov bola aj otázka zmrazených iránskych aktív, ktorých uvoľnenie Teherán v rámci uzatvorenej dohody striktne požaduje.
Tankery môžu preplávať Hormuzom len po trasách, ktoré určil Irán. Ak neposlúchnu, zareaguje
Pohreb vodcu, výzva na účasť a zahraniční hostia
Predseda iránskeho parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf dnes vyzval na pomstu za zabitie duchovného vodcu Alího Chameneího, ktorý zomrel 28. februára pri izraelsko-amerických útokoch na Teherán.
„Pomsta“ má však podľa neho spočívať v hojnej účasti na Chameneího pohrebe, ktorý sa začne v sobotu. Už v piatok majú do Teheránu pricestovať zahraniční hostia vrátane pakistanského premiéra Šahbáza Šarífa či bývalého ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, napísala dnes agentúra AFP.
Od piatka bude tiež čiastočne uzavretý vzdušný priestor nad Teheránom, kde v ten istý deň začnú platiť dopravné obmedzenia. Armáda dnes varovala USA a Izrael, aby sa počas štátneho pohrebu zdržali akýchkoľvek útočných akcií.
Očakávajú milióny ľudí
Už teraz podľa AFP visí po celom Teheráne množstvo veľkých portrétov Alího Chameneího s nápisom Pán Mučeník. Vzdušný priestor nad mestom bude čiastočne uzavretý od piatka a úplne potom v pondelok, keď smútočný sprievod vyvrcholí pietnou ceremóniou v približne deväťmiliónovej metropole.
Očakáva sa na nej 15 až 20 miliónov ľudí. Chameneí má byť pochovaný 9. júla v mauzóleu imáma Alího Rezu v Mašhade.
ARCHÍVNA FOTOGFAFIA – Smútiaci sa zhromaždili okolo obrovského transparentu s fotografiou zosnulého ajatolláha Chomejního na cintoríne Behéšte Zahra, približne 70 kilometrov od Teheránu v Iráne, 11. júna 1989.
Pohrebné obrady v Teheráne budú pravdepodobne najväčším podujatím, aké toto mesto kedy zažilo. Na pohreb Chameneího predchodcu vo funkcii, ajatolláha Rúholláha Chomejního, ktorý zomrel v roku 1989, prišlo podľa iránskych médií takmer desať miliónov ľudí.
Posledná rozlúčka v mešite
Pozostatky Chameneího, ktorý zomrel vo veku 86 rokov, budú od soboty vystavené vo veľkej teheránskej mešite Mosala. Tam sa majú v sobotu od šiestej hodiny ráno miestneho času (4:30 SELČ) začať zhromažďovať veriaci, aby si ho uctili minútou ticha.
Na priestranstve pri mešite bol už nainštalovaný aj obrovský klimatizačný systém, ktorý má ochladzovať účastníkov pietnej akcie.
ARCHÍVNA FOTOGRAFIA – Smútiaci sa zhromaždili okolo zábran pri hrobe zosnulého ajatolláha Chomejního na cintoríne Behéšte Zahra, približne 70 kilometrov od Teheránu v Iráne, v nedeľu 8. júna 1989.
Mimoriadne bezpečnostné opatrenia
Agentúra Anadolu už v stredu opísala, že v areáli tejto mešity bolo nainštalované veľké pódium, na ktorom budú umiestnené aj rakvy s ďalšími iránskymi predstaviteľmi zabitými pri americko-izraelskom útoku na Teherán, ktorým sa 28. februára začala vojna, v ktorej teraz platí prímerie.
Okolo pódia sú veľké betónové bloky a pohyb v jeho okolí je prísne obmedzený. K mešite sa nesmie priblížiť žiadne vozidlo v okruhu viac ako jedného kilometra, napísala dnes AFP.