Tajné spisy, filmy aj diskusie. ÚPN otvorili pre verejnosť

TA3 TASR
22.5.2017 09:49

Mladá generácia by mala lepšie poznať dejiny, zdôrazňujú historici z Ústavu pamäti národa. Študentom chcú bližšie vysvetliť podstatu totalitných režimov a upozorniť na význam extrémizmu s cieľom predchádzať takto ladeným názorom.

Tajné spisy, filmy aj diskusie. ÚPN otvorili pre verejnosť
SITA/Martin Havran

Otvoria priestory archívu

ÚPN sa ľuďom rozhodol otvoriť brány, sprístupní im aj tajné spisy, ktoré vyhotovila Štátna bezpečnosť. Deň otvorených dverí uskutoční od 22. do 26. mája. Historici budú premietať filmy s tematikou neslobody, plánujú o nej diskusie so školákmi.

Odborníci a hostia odprezentujú výsledky svojej bádateľskej činnosti, pre záujemcov otvoria priestory archívu ÚPN, chýbať nebude odborný výklad.

"Nestačí iba poznať zločiny totalitných režimov, dôležitejšie je ponúknuť mladým vzory hodné nasledovania, motivovať ich k zásadným postojom, ponúknuť im osobnosti, ktoré sa zaslúžili o pád nacizmu či komunizmu," povedal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Program na viacerých miestach

Dni otvorených dverí sa uskutočnia na troch miestach postupne. Pre študentov je napríklad pripravený kultúrny program v Dome kultúry Zrkadlový háj v Petržalke. V utorok (23.5.) od 8.00 h sprístupnia archív ÚPN na Miletičovej ulici v budove saleziánov s prísne tajnými spismi vyhotovenými ŠtB.

V stredu (24.5.) a v piatok (26.5.) od 8.00 h ÚPN ukáže sídlo na Miletičovej 19. Pracovníci budú návštevníkov sprevádzať priestormi ústavu, premietnu im dokumentárne filmy o období neslobody. ÚPN organizuje podujatie v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom, ministerstvom školstva a Štátnym pedagogickým ústavom.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok