Po prepadáku na MS nasleduje nezvyčajný návrat domov. Čierne kone šampionátu letia komerčnými linkami
Futbalisti Uruguaja, ktorí patrili pred turnajom medzi čierne kone majstrovstiev sveta, sa po neúspechu v skupine musia vyrovnať aj s netradičným návratom domov. Z dejiska šampionátu odletia komerčnými linkami, čo vyvolalo otázky aj špekulácie o dôvodoch tohto kroku. Futbalový zväz však situáciu vysvetľuje logistickými a organizačnými okolnosťami.
Turnaj sa pre Uruguaj skončil sklamaním
Uruguaj vstupoval do turnaja s vysokými ambíciami. V tíme nechýbali hráči z popredných európskych klubov a Juhoameričania boli pred šampionátom považovaní za jedného z možných kandidátov na postup zo skupiny, píše český portál Sport.cz. Realita však bola iná – po troch zápasoch zostali bez víťazstva a turnaj opustili už po skupinovej fáze.
Zverenci Marcela Bielsu získali len dva body. Remizovali so Saudskou Arábiou (1:1) aj Kapverdami (2:2) a následne prehrali so Španielskom (0:1). Kľúčový duel poznačil aj zaváhajúci výkon brankára Fernanda Musleru. Uruguaj sa tak stal najvyššie postaveným tímom rebríčka FIFA (16. miesto), ktorý nepostúpil do osemfinále.
Neúspech na ihrisku však nebol jedinou témou. Uruguajské médiá upozornili, že tím sa z dejiska šampionátu nevracia charterovým letom, ale rozdelený na skupiny komerčnými linkami. Rozhodnutie vyvolalo špekulácie o finančných problémoch či napätí v tíme.
Futbalový zväz tieto dohady odmietol a krok vysvetlil praktickými dôvodmi. Na turnaj smerovala rozsiahla výprava s viac ako 150 členmi a množstvom vybavenia, čo si vyžiadalo špeciálny charterový let. Spiatočná cesta však podľa zväzu s podobnou organizáciou nepočítala.
Suverénne Španielsko a Kapverdy idú do osemfinále. Uruguajský gigant doplatil na chybu brankára a na šampionáte končí
Návrat po MS bez fanfár
Po vypadnutí navyše veľká časť výpravy necestuje späť do Uruguaja, ale priamo do krajín, kde pôsobí na klubovej úrovni. Počet osôb vracajúcich sa do Montevidea sa tak výrazne znížil, čo podľa zväzu robí komerčné spojenia najpraktickejšou možnosťou.
Reprezentácia sa tak domov vracia postupne v niekoľkých skupinách od nedele. V hlavnom meste Montevideo sa neočakáva veľké privítanie, keďže tím turnaj opustil už v základnej fáze.
Situáciu v tíme sprevádzali aj správy o napätí medzi hráčmi a realizačným tímom. Po vypadnutí prevzal zodpovednosť tréner Marcelo Bielsa, ktorý priznal, že výsledky nenaplnili očakávania.
Uruguaj bol pritom jedinou juhoamerickou reprezentáciou zo šiestich, ktorá sa na šampionáte neprebojovala do vyraďovacej fázy.
Trávnikom na futbalovom šampionáte vládne ružová. Prečo hráči na MS 2026 nosia takéto kopačky?