Ministerka splnila sľub, stretla sa s kultúrnou obcou. Otvorená kultúra!: Fraška. Rokovala len s komfortnými

Otvorená kultúra označila stretnutie ministerky s kultúrnou obcou za frašku. Tvrdí, že na rokovanie nepozvala tých, ktorých sa jej rozhodnutia najviac dotkli.

rokovanie kultúrna obec Martina Šimkovičová
Foto: Facebook/Martina Šimkovičová
Na stretnutí ministerky s kultúrnou obcou.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) podľa platformy Otvorená kultúra nesplnila prísľub skutočného dialógu s kultúrnou obcou. Platforma reagovala na stretnutie, ktoré ministerka predstavila ako rokovanie so zástupcami kultúrnej scény, slovami, že išlo o „frašku namiesto dialógu“.

Na stretnutí podľa nej chýbali ľudia, ktorých sa rozhodnutia rezortu bezprostredne dotýkajú.

Šimkovičová: Hovorili sme o odpolitizovaní umenia

Ministerka v stredu (24. júna) informovala, že splnila sľub, ktorý dala v apríli na rokovaní parlamentného výboru pre kultúru a médiá, a uskutočnila stretnutie so zástupcami kultúrnej obce. Vo svojom príspevku však neuviedla, koho na rokovanie pozvala.

Na zverejnenej fotografii sú účastníci prevažne odfotení zozadu. Medzi rozpoznateľnými osobami sú napríklad riaditeľ Slovenskej národnej galérie Juraj Králik alebo textár a producent Martin Sarvaš, ktorý predsedá Zväzu autorov a interpretov populárnej hudby.

Podľa ministerky sa na stretnutí hovorilo o potrebe odpolitizovať umenie. Uviedla tiež, že viacerí riaditelia kultúrnych inštitúcií zdôraznili potrebu klásť väčší dôraz na národné, slovenské a kresťanské hodnoty, ktoré považujú za jednu z najohrozenejších súčastí kultúrnej identity.

Stretnutie považujú za výsmech

Platforma Otvorená kultúra však považuje stretnutie za formálne a odmieta, že by predstavovalo dialóg s kultúrnou scénou. Tvrdí, že ministerka rokovala s „konformnými zástupcami organizácií“ a označovanie takéhoto stretnutia za rokovanie s kultúrnou obcou je podľa nej výsmechom ľuďom, ktorých prácu a odbornosť podľa platformy poškodzujú rozhodnutia vedenia ministerstva.

Podľa platformy by ministerka mala rokovať s ľuďmi, ktorým Fond na podporu umenia podľa jej slov už pol roka protizákonne zadržiava financie z viacročných zmlúv, so zástupcami kultúrnych centier, prepustenými zamestnancami STVR, bývalými zamestnancami kultúrnych inštitúcií či pracovníkmi Slovenskej národnej galérie, ktorí podľa platformy upozorňujú na neodborné spravovanie kultúrneho dedičstva.

Otvorená kultúra zároveň ministerku vyzvala, aby so zamestnancami rezortných organizácií komunikovala osobne a oboznámila sa s ich problémami vrátane financovania základnej prevádzky. Na záver ju opätovne vyzvala na odstúpenie z funkcie.

Dom Majstra Pavla z Levoče čaká obnova. Šimkovičová odovzdala kľúče od pamiatky stavbyvedúcemu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"