V4 vstáva z popola. Po rokoch sporov prišiel signál, že Vyšehrad ešte nekončí

Vyšehradská štvorka je späť. Lídri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska sa opäť stretli za jedným stolom. Rokovali o infraštruktúre, migrácii či energetike. Novú kapitolu spolupráce má od budúceho mesiaca otvoriť aj naše predsedníctvo.

Ochladnuté vzťahy a strata spoločnej línie. Kedysi silný regionálny blok rozdelili odlišné postoje k vojne na Ukrajine a Rusku. Napätie prehĺbila najmä politika Viktora Orbána, ktorá prakticky zmrazila spoločné rokovania. Impulz na reštart priniesli až maďarské voľby.

Budúcnosť Európy?

Lídri Vyšehradskej štvorky sa stretli opäť po dvoch rokoch na zámku v maďarskom meste Godollo. Spoločne sa zhodli, že formát V4 musí pokračovať.

„Naše krajiny spája viac, než nás rozdeľuje. Dohodli sme sa, že pred samitmi zosúladíme naše stanoviská všetkých štyroch štátov a budeme sa snažiť nájsť spoločné stanovisko,“ vyjadril sa maďarský premiér Péter Magyar.

„Tu je budúcnosť Európy. Tieto štyri krajiny. A som presvedčený, že znovu budeme fungovať skvelo,“ dodal český premiér Andrej Babiš (ANO).

„Pamätám sa na obdobia, keď Európska rada pred zasadnutím veľmi nervózne sledovala stretnutie krajín V4. Reprezentujeme okolo 65 miliónov občanov. Ako úspech V4 by som napríklad uviedol spoločný postup, pokiaľ išlo o nelegálnu migráciu,“ vysvetlil premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Toto sú také krajiny, ktoré nemusia len kráčať popri hlavnému prúdu, ale nemusíme byť v opozícií v Európe. My sme tí skúsení,“ vyjadril sa poľský premiér Donald Tusk.

Železnica má spojiť štyri hlavné mestá

Na stole bola najmä modernizácia železničného spojenia Bratislavy, Prahy, Varšavy a Budapešti. Premiéri riešili aj migráciu, poľnohospodárstvo a energetickú bezpečnosť.

„Chceme posilniť spoluprácu v oblasti digitalizácie a kyberbezpečnosti. Dôležitá je aj energetická bezpečnosť či bezpečnosť v zásobovaní,“ dodal Magyar.

Od prvého júla sa spoločné stretnutia presúvajú na Slovensko. Preberáme totiž rotujúce predsedníctvo. Premiér už teraz avizuje veľký štart na Bratislavskom hrade, kde si chce ujasniť, kam sa má v V4 v najbližších rokoch uberať.

Slovensko chce tlačiť na silnejšiu európsku ekonomiku, nižšie ceny energií a uvoľnenie klimatických pravidiel. Prioritou má byť aj obrana a boj proti nelegálnej migrácii.

„Nechceme byť len objektom rozhodnutí, ktoré prijíma niekto iný, či je to už na úrovni Európskej únie, alebo v iných organizáciách. Chceme byť spolutvorcami týchto rozhodnutí,“ dodal Fico.

Lídri rovnako nateraz odmietli aj rozširovanie formátu o nového člena. V debatách sa najčastejšie spomína Rakúsko, Slovinsko či Chorvátsko.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"