Šéf Žltého anjela: Slovák je zvláštny jedinec. Vinníkov nehôd berte do pitevne, tam to pochopia (rozhovor)
„Trestný zákon jasne hovorí, že keď nafúkate nad jedno promile, tak máte maximálne jeden rok basy natvrdo. Pýtam sa: Kedy niekoho v posledných 10 rokov dali do väzenia za toto?“
Aj keď sú označené výstražnými šípkami, majákmi či dopravným značením, vozidlá Diaľničnej patroly sa opakovane stávajú terčom nárazov.
Len za posledné obdobie pribudlo niekoľko vážnych incidentov vrátane tragickej nehody, pri ktorej zahynul pracovník Národnej diaľničnej spoločnosti. Čo sa na slovenských cestách deje, prečo vodiči prehliadajú prekážky, ktoré by mali vidieť na stovky metrov, a dá sa podobným tragédiám vôbec zabrániť?
Prezident Aliancie Žltý Anjel Assistance 24 a dopravný analytik Marián Ürge v rozhovore otvorene hovorí o zlyhávaniach vodičov, nedostatočnej ochrane pracovníkov na diaľniciach aj o tom, prečo podľa neho Slovensko zaostáva za okolitými krajinami v prevencii a bezpečnosti.
Skokovo pribudli incidenty, keď vozidlá vrazili do odstavenej Diaľničnej patroly (DP). Ide o náhodu, alebo vidíte spoločný menovateľ týchto nehôd?
Problém vidím v tom, že dopravná polícia nemá absolútny rešpekt u motoristov. To sa odráža v agresivite vodičov, nerešpektovaní dopravných značiek, vyznačených rýchlostných limitoch pri uzávierkach ciest, alebo pri presmerovaní do iného pruhu.
Autá narážajú do stojacich vozidiel, hoci blikajú. Na slovenských diaľniciach sa opakuje nebezpečný scenár
Už niekoľko rokov poukazujeme na nedostatočné chránenie pracovníkov NDS – Diaľničná patrola a to tvrdým a pevným zákrytom DP, keď prídu zabezpečiť dopravnú nehodu alebo poruchu vozidla.
Pevným zákrytom myslím naozaj veľké vozidlo, ako je TATRA 815. Keď bol na pozícii riaditeľa dopravnej polície na Policajnom prezídiu plk. Tomáš Vrábel, tak boli zvolané všetky zložky, kde sa jasne dohodlo, aké zákryty budú na DP s tým, že to budú kryť hasiči so svojimi ťažkými vozidlami. Poukazovali sme hlavne na bezpečnosť pracovníkov, ktorý odstraňujú nehodu.
A zmenilo sa niečo?
Bohužiaľ, na NDS nás nikto nepočúva a diaľničná patrola v počte 2 osoby chodí sama na diaľnice, kde pre nás robí chabý zákryt. Výsledkom sú tragické udalosti, ako bolo teraz na D1, kde vyhasol život pracovníka NDS z diaľničnej patroly.
Je to len o ľuďoch a vedení NDS, ako si vážia svojich pracovníkov a ako im záleží na ich životoch. Mám za to, že dodávka DP so šípkou musí mať podporné ťažké vozidlo, ktoré ho bude kryť. Dnes je doprava šialená, vodiči sa venujú všetkému, len nie šoférovaniu. Je to len a len vo vodičoch, ktorí na Slovensku nič nerešpektujú. Tresty sú úplne smiešne a vo všetkých vládach, ktoré tu boli, nikto nepozerá na prevenciu.
Vrak vozidla Diaľničnej patroly, do ktorej vrazilo auto.
Ako je možné, že vodiči prehliadnu veľké vozidlo s výstražným značením, ktoré stojí pred nimi?
Úplne jednoducho. Pozerá film na mobile, hrá sa s mobilom, telefonuje, načiahne sa k niečomu v aute – voda, jedlo, keksy, má zapnutý tempomat na 90 km/h, ľavú nohu má vyloženú pri dverách, únava, mikrospánok, tých faktorov je veľa.
Keď toto robí v aute, tak potom má len milisekundu na to, aby sa vyhol tragédii a vždy to odnesú nevinní ľudia.
NDS hovorí, že vodiči často nerešpektujú ani základné pravidlá pri pracoviskách na diaľnici. Potvrdzujú to aj vaše skúsenosti?
NDS má pravdu. Motoristi nerešpektujú absolútne nič. Pri kosení na diaľnici, pri oprave, pri zúžených cestách na diaľnici je prenosnými značkami upravená rýchlosť na 100, 80 a 60 km/h. Toto nikto nerešpektuje a pri 60km/h ide 120 km/h a snaží sa ešte všetko predbehnúť, aby nič nezmeškal. Ako hovorím, je to v ľuďoch.
Pokiaľ tu nenastúpi mega kontrola zo strany štátu, nebudú radary, ktoré nám tu sľubujú už 10 rokov, tak sa nič nezmení. A to nehovorím o mega korupcii na našich cestách. Nie je kontrola? Nie je disciplína.
Máme na Slovensku s podobnými incidentmi väčší problém ako okolité krajiny? A naopak, funguje niečo v zahraničí lepšie a mali by sme sa tým inšpirovať?
Popri iných činnostiach, ktoré robím, aj jazdím po celej EÚ. Nikto si nedovolí v Rakúsku, Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Holandsku a podobne, aby na 60 km/h išiel 120km/h. Všade sú tzv. prenosné radary, ktoré všetko snímajú a pokuty sú tam šialené.
(Článok pokračuje pod videom.)
Viac k dopravným nehodám Diaľničnej patroly aj v reportáži z 23. júna.
Mne sa stalo, že som viezol klienta z Talianska na hranice s Rakúskom a zastavili nás rakúski policajti. Bežná kontrola zistila, že nemal uhradené tri pokuty, tak ho zobrali a dostal 6 mesiacov natvrdo a značnú pokutu.
Okolité krajiny to robia tak, že keď je nejaká prekážka, tak svetelné tabule minimálne 5 km pred ňou upozorňujú vodičov a následne sú minimálne 4 svetelné označenia. Potom je hlavné označenie, kde má prekážka kužele a všetky náležitosti. Toto je o ochrane ľudí na udalosti a prevencie.
V EÚ funguje o 1000 percent všetko lepšie ako u nás. My sme ešte v niektorých segmentoch v 18. storočí. Doprava nie je priorita žiadnej vlády a pritom prináša 8 percent do HDP štátu. Od EÚ sa máme čo učiť.
Sú dnes pracovníci údržby, diaľničiari či záchranári na slovenských cestách dostatočne chránení?
Osobne si myslím, že nie. Na Slovensku nenormálne stúpla kapacita vozidiel a tranzitu a krajina na to nie je pripravená. Naše cesty nezvládajú ten nápor a je to tým, že desaťročia sa tu nebudovali diaľnice, súbežné cesty s diaľnicami, neopravovali sa mosty, cesty a teraz to vládu dobehlo.
Minister dopravy (nom. Smeru Jozef Ráž - pozn. red.) len dokončuje to, čo tu bolo 15 rokov rozrobené a ako vidíme, otvoril sa tunel Višňové, ktorý už nie je napojený na obchvat Ružomberka a ďalej má ísť na D1 na Vysoké Tatry.
Dáva sa málo financií do ochrany základných záchranných zložiek a Diaľničnej patroly, ktorá je denne na cestách. Bohužiaľ, na Slovensku to funguje tak, že čakáme až niekto zomrie na ceste a potom sa čudujeme, čo sa deje. Ako hovorím, prevencia nula.
Tragická nehoda na D1 v smere do Trnavy. Nákladiak zdemoloval Diaľničnú patrolu, zrážku neprežil jeden človek
Čo by podľa vás najviac pomohlo znížiť počet takýchto nehôd?
Mega prísne tresty pre vodičov, žiadne také, že idú voľby a urobíme úľavy, máme 3x a dosť. Trestný zákon jasne hovorí, že keď nafúkate nad jedno promile, tak máte maximálne jeden rok tvrdej basy. Kedy niekoho v posledných 10 rokov dali do basy za toto? Nedajú, lebo basy sú plné a nemajú ich kam dať.
Aký to je výchovný prostriedok? Keď som hovoril pred 3 rokmi, že drogy predbehnú alkohol, tak sa všetci smiali. Teraz majú policajti prostriedky na kontrolu drog a výsledky sú denne alarmujúce. Je to tu totálna cestná džungľa, ktorú nikto nerieši. Nedávajú im náramky, alternatívne tresty, tvrdé tresty a ja hovorím: dať ich na pitevňu, tam pochopia, čo je ľudský život. Kto nás počúva? Nikto.
NDS testuje nové zvukové alarmy a ďalšie bezpečnostné prvky. Vidíte v nich reálny potenciál znížiť počet nehôd?
Keď si nevšímam, čo je predo mnou, tak nebudem vnímať ani zvukové signály. Bezpečnostný prvok je rešpektovanie cestnej premávky a sledovanie, čo sa deje predo mnou. Potom tvrdé zákryty ťažkými vozidlami, aby pracovníci boli v každom okamihu chránení. Toto je asi jediná cesta ako ochrániť ľudí, čo pracujú na cestách. No a tvrdo trestať tých, čo nerešpektujú rýchlosť a predpisy na cestách.
Dávno hovorím na rokovaniach: spravte na Facebooku stránku a uverejňujte tých hriešnikov. Nikto sa nechce vidieť v éteri a dosť by to pomohlo.
Existuje ideálny spôsob, ako odstaviť vozidlo pri zásahu na diaľnici tak, aby bolo riziko čo najmenšie?
Zoberme si diaľnicu D1, kde máme tri pruhy a odstavný nikde. Keď sa pokazí auto, tak treba vystúpiť v akomkoľvek počasí a utekať do poľa mimo diaľnice. Potom zavolať políciu, NDS a počkať na nich. Ale toto radí aj polícia.
Viete, čo ma zaráža? Že príde Diaľničná patrola a oni sedia v aute a čakajú na odťahovú službu. Keď kamión do nich treskne v 90 km/h, tak je katastrofa na svete.
Neviem, Slovák je zvláštny jedinec, ktorý sa rád pozrie na cudzie nešťastie, ale keď sa to týka jeho, tak všetci plačú. Denne na to poukazujem na našom facebookovom profile, ale je to zbytočné. Všetky opatrenia, kontroly, čo robí polícia, sa míňajú účinkom. Sme ľudia z praxe a nikto nás nepočúva, bohužiaľ.