Vražda učiteľky v Gelnici: Prepustili ho z väzenia a o 11 dní bola mŕtva. Varovné signály tu vraj boli mesiace

Dva dni po tom, čo Gelnicou otriasla vražda 47-ročnej Zuzany, ktorú jej manžel napadol nožom, vyplávali na povrch nové okolnosti. Gelničan Tomáš V. ju totiž fyzicky napadol už pred pár mesiacmi, za čo bol odsúdený na osemmesačné väzenie.

Polícia páska 1140 px (facebook.com/policiaslovakia)
Foto: facebook.com/policiaslovakia

K útoku došlo v sobotu (20. júna). Muž z miesta činu ušiel, policajtom sa ho však podarilo vypátrať. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov. O väzbe sa rozhodne už v utorok (23. júna).

V minulosti trestaný

Muž, ktorý brutálny útok spáchal, svoju manželku pod vplyvom alkoholu napadol už vo februári tohto roka. Ako informoval Korzár, manželku chytil pod krk a kričal, že ju zaškrtí. Vtedy ho odsúdili za prečin nebezpečného vyhrážania sa voči blízkej osobe, pričom dostal osemmesačné väzenie a podstúpiť mal aj ambulantné protialkoholické liečenie.

Z väzenia ho však po štyroch mesiacoch za dobré správanie prepustili, a to len 11 dní pred tým, ako svoju manželku zavraždil.

O smrti ženy informovala na sociálnej sieti aj škola, na ktorej žena učila a v pondelok v nej vyhlásili riaditeľské voľno. Podľa Korzára sa pod oznamom školy objavili aj príspevky diskutujúcich, že žena žiadala súd o zákaz priblíženia sa. Súd však stanovisko zatiaľ neposkytol.

Problémový vzťah

Ako uviedli miestni, Zuzana žila dlhodobo v toxickom vzťahu. Podľa nich bol Tomáš problémový a žene sa opakovane vyhrážal, doplnil Denník N.

„Jeho mama sa obesila, brat sa pokúsil spáchať samovraždu. Bol aj na protialkoholickom, ale čo viem, tak dlhšie nepil,“ povedal jeden z obyvateľov.

„Nálada v meste je strašná, smutná. Ľudia, ktorí obeť poznali, sú aj trochu pesimisticky naladení. Sme malé mesto, malá komunita, kde každý pozná každého. Otriaslo to každým z nás,“ opísal situáciu gelnický primátor Dušan Tomaško (nezávislý), ktorý osobne poznal Zuzanu aj jej brata.

Podľa Zuzaninej kolegyne ju muž tyranizoval, preto sa zavraždená žema obrátila na súd. „O život ju pripravil človek, ktorý ju mal milovať a chrániť. Tyran, pred ktorým márne hľadala pomoc. Sudca zamietol jej žiadosť o zákaz priblíženia. Jej strach bol podceňovaný. Jej hlas nebol vypočutý,“ napísala na Facebooku, všimol si Denník N.

Pripomenul, že nie je jasné, či Zuzana žiadala súd o zákaz priblíženia, keď muža nedávno prepustili spoza mreží. Rovnako tak nie je jasné ani to, prečo tak súd rozhodol. Krajský súd v Košiciach podanie podľa hovorkyne neeviduje, hovorkyňa však nevylúčila, že sa nebohá mohla obrátiť na Okresný súd Spišská Nová Ves.

Nejde o skrat, tvrdí mimovládka

„Násilie zo strany manžela či partnera nie je ojedinelý incident alebo ‚skrat‘. Je to dlhodobé, stupňujúce sa správanie. Systém musí vedieť čítať dynamiku tohto násilia a identifikovať rizikové faktory, ktoré priamo predchádzajú zabitiu,” uviedla pre Korzár ženská mimovládna organizácia Fenestra, ktorá sa zasadzuje za právo žien na život bez násilia.

Ako z organizácie uviedli, predpokladom na to, aby boli ženy a ich deti v bezpečí, je, aby všetky zložky systému ochrany dokázali vidieť realitu takú, aká je.

„Inštitúcie by mali využívať všetky dostupné zákonné možnosti ochrany, akými sú napríklad opatrenia v civilných ako aj v trestných konaniach, ako zákaz priblíženia, zákaz kontaktovania, zákaz vstupu, či kontrolu dodržiavania týchto opatrení technickými prostriedkami,” dodala Fenestra.

Organizácia však tvrdí, že prax je nejednotná a postupy sa líšia medzi inštitúciami aj regiónmi. „Táto nejednotnosť a nepripravenosť je v priamom rozpore s bezpečím žien a ich detí,” upozornila.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"