Vražda učiteľky v Gelnici: Prepustili ho z väzenia a o 11 dní bola mŕtva. Varovné signály tu vraj boli mesiace
Dva dni po tom, čo Gelnicou otriasla vražda 47-ročnej Zuzany, ktorú jej manžel napadol nožom, vyplávali na povrch nové okolnosti. Gelničan Tomáš V. ju totiž fyzicky napadol už pred pár mesiacmi, za čo bol odsúdený na osemmesačné väzenie.
K útoku došlo v sobotu (20. júna). Muž z miesta činu ušiel, policajtom sa ho však podarilo vypátrať. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov. O väzbe sa rozhodne už v utorok (23. júna).
V minulosti trestaný
Muž, ktorý brutálny útok spáchal, svoju manželku pod vplyvom alkoholu napadol už vo februári tohto roka. Ako informoval Korzár, manželku chytil pod krk a kričal, že ju zaškrtí. Vtedy ho odsúdili za prečin nebezpečného vyhrážania sa voči blízkej osobe, pričom dostal osemmesačné väzenie a podstúpiť mal aj ambulantné protialkoholické liečenie.
Z brutálnej vraždy ženy v Gelnici polícia obvinila jej manžela. Hrozí mu 20 rokov väzenia
Z väzenia ho však po štyroch mesiacoch za dobré správanie prepustili, a to len 11 dní pred tým, ako svoju manželku zavraždil.
O smrti ženy informovala na sociálnej sieti aj škola, na ktorej žena učila a v pondelok v nej vyhlásili riaditeľské voľno. Podľa Korzára sa pod oznamom školy objavili aj príspevky diskutujúcich, že žena žiadala súd o zákaz priblíženia sa. Súd však stanovisko zatiaľ neposkytol.
Problémový vzťah
Ako uviedli miestni, Zuzana žila dlhodobo v toxickom vzťahu. Podľa nich bol Tomáš problémový a žene sa opakovane vyhrážal, doplnil Denník N.
„Jeho mama sa obesila, brat sa pokúsil spáchať samovraždu. Bol aj na protialkoholickom, ale čo viem, tak dlhšie nepil,“ povedal jeden z obyvateľov.
„Nálada v meste je strašná, smutná. Ľudia, ktorí obeť poznali, sú aj trochu pesimisticky naladení. Sme malé mesto, malá komunita, kde každý pozná každého. Otriaslo to každým z nás,“ opísal situáciu gelnický primátor Dušan Tomaško (nezávislý), ktorý osobne poznal Zuzanu aj jej brata.
Polícia zadržala podozrivú osobu z Gelnice. Hľadaného človeka našla hliadka v okolí Košíc na jednej z poľných ciest
Podľa Zuzaninej kolegyne ju muž tyranizoval, preto sa zavraždená žema obrátila na súd. „O život ju pripravil človek, ktorý ju mal milovať a chrániť. Tyran, pred ktorým márne hľadala pomoc. Sudca zamietol jej žiadosť o zákaz priblíženia. Jej strach bol podceňovaný. Jej hlas nebol vypočutý,“ napísala na Facebooku, všimol si Denník N.
Pripomenul, že nie je jasné, či Zuzana žiadala súd o zákaz priblíženia, keď muža nedávno prepustili spoza mreží. Rovnako tak nie je jasné ani to, prečo tak súd rozhodol. Krajský súd v Košiciach podanie podľa hovorkyne neeviduje, hovorkyňa však nevylúčila, že sa nebohá mohla obrátiť na Okresný súd Spišská Nová Ves.
Nejde o skrat, tvrdí mimovládka
„Násilie zo strany manžela či partnera nie je ojedinelý incident alebo ‚skrat‘. Je to dlhodobé, stupňujúce sa správanie. Systém musí vedieť čítať dynamiku tohto násilia a identifikovať rizikové faktory, ktoré priamo predchádzajú zabitiu,” uviedla pre Korzár ženská mimovládna organizácia Fenestra, ktorá sa zasadzuje za právo žien na život bez násilia.
Ako z organizácie uviedli, predpokladom na to, aby boli ženy a ich deti v bezpečí, je, aby všetky zložky systému ochrany dokázali vidieť realitu takú, aká je.
Vražda tehotnej ženy v Partizánskom: Na súde vybuchli emócie, rodina obete sa dostala do konfliktu s vrahom
„Inštitúcie by mali využívať všetky dostupné zákonné možnosti ochrany, akými sú napríklad opatrenia v civilných ako aj v trestných konaniach, ako zákaz priblíženia, zákaz kontaktovania, zákaz vstupu, či kontrolu dodržiavania týchto opatrení technickými prostriedkami,” dodala Fenestra.
Organizácia však tvrdí, že prax je nejednotná a postupy sa líšia medzi inštitúciami aj regiónmi. „Táto nejednotnosť a nepripravenosť je v priamom rozpore s bezpečím žien a ich detí,” upozornila.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac