Vláda vypočuje kandidátov na šéfa ÚVO, pozvala aj mimovládky

18.5.2017 12:28

Verejné vypočutie kandidátov na post nového predsedu Úradu pre verejné obstarávanie bude budúci týždeň v stredu. Uviedol to predseda vlády Robert Fico. Šéfa ÚVO na návrh vlády volí a odvoláva parlament.

Fico očakáva rýchle rozhodnutie

"Chcem informovať, že sa touto témou budeme zaoberať budúci týždeň 24. mája, kedy budeme organizovať verejné vypočutie kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie s tým, že s vysokou pravdepodobnosťou v ten istý deň aj prijmeme rozhodnutie a ponúkneme tohto kandidáta Národnej rade SR," spresnil premiér.

"Vítam, že 23. mája, teda deň predtým, ako budeme rozhodovať na vláde, sa má uskutočniť dialóg - verejná diskusia. Túto diskusiu organizuje Americká obchodná komora," doplnil predseda vlády SR.

Informoval, že 17. mája vláda komunikovala s predstaviteľmi mimovládnych organizácií, ktoré vláde poslali kvôli výberu šéfa ÚVO otvorený list. "Priamo sme ich pozvali na verejné vypočutie. Mimovládne organizácie, Slovensko.Digital, Aliancia Fair Play. INESS, Ineko, Transparency International, Zastavme Korupciu, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Americká obchodná komora potvrdili účasť," priblížil.

Zverejnili mená

Ráno na rokovaní vlády, v stredu budúci týždeň, bude podľa Fica verejnosti, médiám, aj mimovládnym organizáciám umožnená účasť na verejnom vypočutí. "Každý z kandidátov bude mať možnosť predstaviť, ako by sa mal vyvíjať ÚVO v budúcnosti. Ja, ako predsedajúci vláde, dám možnosť položiť niekoľko otázok aj verejnosti, ktorá bude prítomná na verejnom vypočutí," dodal premiér.

Pripomenul zároveň, že výzva pre kandidátov na post predsedu ÚVO bola zverejnená 30. marca. Návrhy na kandidátov na šéfa ÚVO bolo možné zaslať do 30. apríla. Komisia na kontrolu návrhov kandidátov bola vytvorená 15. apríla, návrhy kandidátov skontrolovala 4. mája. Úrad vlády SR podľa Fica 5. mája zverejnil mená tých kandidátov, ktorí splnili všetky podmienky.

Z Návrhu na verejné vypočutie kandidátov na predsedu ÚVO, ktorý zverejnil ÚV SR, vyplýva, že na základe vyhlásenej výzvy boli predložené štyri návrhy na kandidátov na predsedu ÚVO, a to Peter Kubovič, Zita Táborská, Juraj Méry a Elena Sivová.

Komisia vykonala kontrolu

Návrhy na kandidátov zhodnotila Komisia na kontrolu návrhov na kandidátov na predsedu ÚVO v zložení Robert Puci, Martin Giertl, Ľubomír Andrassy, Peter Rohaľ a Juraj Kormuth. Komisia skonštatovala, že všetky návrhy boli doručené v stanovenej lehote a následne vykonala ich administratívnu kontrolu.

Na základe kontroly komisia odporučila vláde SR tri návrhy na kandidáta na verejné vypočutie, a to Petra Kuboviča, Zitu Táborskú a Juraja Méryho. Návrh na kandidatúru Eleny Sivovej komisia vláde SR neodporúča na verejné vypočutie, pretože predložený návrh neobsahoval podstatnú časť podľa schválenej výzvy, a to kompletný štruktúrovaný životopis. Predložený životopis nebol kompletný.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok