Koniec éry Keira Starmera? Labouristický rival Andy Burnham ovládol voľby a žiada radikálnu zmenu v strane

včera 06:55 , Aktualizované: včera 20:30

Hlavný vnútrostranícky súper britského premiéra Andy Burnham bol v doplňovacích parlamentných voľbách zvolený za poslanca, oznámili v piatok (19. 6.) agentúry. Burnhamovi návrat do parlamentu otvára cestu k pokusu o zosadenie Keira Starmera z čela strany a vlády.

Starmer zablahoželal „Kráľovi severu“

Nepopulárny Starmer, ktorý sa odmieta funkcie vzdať, Burnhamovi zablahoželal k víťazstvu, ktoré podľa neho pramenilo z pozitívnej kampane labouristov. Britské médiá však píšu, že premiéra v piatok (19. 6.) vyzvalo na odchod hneď niekoľko ministrov jeho vlády a Starmer túto možnosť cez víkend zváži.

Starosta Veľkého Manchestru Burnham, prezývaný „Kráľ severu“, vyhral voľby v obvode Makerfield na severozápade Anglicka. Získal 24 927 hlasov, zatiaľ čo Roby Kenyon, kandidát populistickej strany Reform UK Nigela Farage, skončil druhý, získal 15 696 hlasov. Burnhamovo víťazstvo znamená, že teraz bude môcť súperiť o nahradenie Starmera, ktorý sa potýka s jedným z najhorších prepadov popularity zo všetkých lídrov. Kľúčovou otázkou však je, kedy a ako to Burnham urobí, poznamenala agentúra Reuters.

Posledná šanca na zmenu

„Hovorím svojej vlastnej strane, že toto je posledná šanca na zmenu. Druhá šanca nebude,“ povedal Burnham vo svojom víťaznom prejave. Burnham podporil znárodnenie kľúčových verejných služieb a kritizoval to, čo označil za štyri desaťročia neúspešnej neoliberálnej ekonomiky. Uviedol, že sa bude snažiť nahradiť Starmera a zmeniť politiku.

„Voliči si vybrali labouristickú kampaň nádeje a optimizmu radšej ako rozdeľovanie a nenávisť,“ napísal na sieti X premiér Starmer.

„Ak dôjde k súboju, pôjdem do neho a už niekoľkokrát som povedal, že sa nechystám odísť,“ povedal Starmer podľa Reuters neskôr novinárom v Londýne.

Burnhamov úspech ide podľa analýzy stanice BBC proti súčasným trendom oslabovania ľavicovej vládnej strany v prospech Reforiem UK či zelených. Primátor Manchesteru dokázal zvýšiť zisky labouristov v oblasti o desať percent, zatiaľ čo vo väčšine ďalších regiónov krajiny v poslednom čase klesajú.

Prieskumy ukazujú, že Burnham, ktorý má 56 rokov, je najobľúbenejším politikom Labouristickej strany. Niektorí labouristickí zákonodarcovia dúfajú, že by sa Starmer mohol nechať presvedčiť, aby sa vzdal moci, a vyhol sa tak škodlivému súboju, ktorý by mohol trvať mesiace.

Burnhamovu snahu o zmenu vo vedení labouristov podporil aj ďalší možný Starmerov rival, bývalý minister zdravotníctva Wes Streeting.

„Všetkým nám to dáva nádej, že labouristi stále môžu zvíťaziť, ale Andyho kampaň dokazuje, že na to je potrebná zmena,“ napísal na sieti X.

Blíži sa Starmerove pôsobenie v úrade ku koncu?

Web BBC a denník Financial Times v piatok (19. 6.) s odvolaním sa na svoje zdroje napísali, že Starmera k usporiadanému odchodu v záujme labouristickej strany i celej krajiny vyzvala ministerka dopravy Heidi Alexanderová. Podľa BBC však jej postoj nie je prekvapením, pretože je jednou z iba štyroch poslancov a poslankýň, ktorí hlasovali za Burnhama už pri jeho prvej kandidatúre na predsedu strany v roku 2010.

Britský denník The Times s odvolaním sa na zdroje blízke premiérovi napísal, že Starmera „niekoľko“ ministrov súkromne vyzvalo, aby si stanovil harmonogram pre usporiadané odovzdanie moci. Podľa denníka Starmer uznáva, že čelí čoraz silnejšiemu tlaku, a počas víkendu si premyslí ďalší postup. BBC píše, že aj niektorí z jeho najbližších stúpencov v súkromí pripúšťajú, že jeho pôsobenie v úrade premiéra sa chýli ku koncu.

Nový premiér by bol siedmym za jednu dekádu

Dva roky po drvivom víťazstve v celoštátnych voľbách je 63-ročný Starmer jedným z najmenej populárnych britských premiérov odvtedy, čo sa začalo s prieskumami. Stalo sa tak po tom, čo škandály, politické zvraty a obvinenia z nerozhodnosti zbrzdili realizáciu zmeny, ktorú kedysi sľúbil. Asi štvrtina Starmerových zákonodarcov ho vyzvala na rezignáciu, keď strana v máji utrpela tvrdú porážku v miestnych voľbách a keď vysoko postavení kolegovia, vrátane ministrov obrany a zdravotníctva, v posledných týždňoch kvôli Starmerovej vedeniu odstúpili.

Starmer však doteraz vzdoruje a tento týždeň vyhlásil, že bude kandidovať v akejkoľvek súťaži o vedenie strany. Straníkov pritom varoval pred potenciálnym chaosom plynúcim z vnútrostraníckeho boja. Ten v poslednej dekáde značne oslaboval konzervatívnu stranu, ktorá za osem rokov od referenda o brexite vymenila päťkrát svojho lídra, naposledy po prehratých voľbách v roku 2024.

Ak by Británia mala v blízkej dobe nového premiéra, bol by už siedmym za jedinú dekádu. To by znamenalo najväčšiu fluktuáciu v kresle britského ministerského predsedu za takmer dve storočia, poznamenala agentúra Reuters.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"