Zomrel výtvarník Rudolf Fila

12.2.2015 15:24 | zdroj: SITA | zdroj foto: TASR, SITA/GMB
Zomrel výtvarník Rudolf Fila

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Vo veku nedožitých 83 rokov zomrel výtvarník, pedagóg, esejista a osobnosť slovenského kultúrneho života Rudolf Fila. Výtvarník skonal v stredu 11. februára v noci, informoval o tom Denník N a agentúre SITA to potvrdila Slovenská národná galéria.

Rudolf Fila (19. júla 1932 - 11. február 2015) patril k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského výtvarného života. Narodil sa v Příbrami na Morave. Študoval maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a pôsobil ako pedagóg na Škole úžitkového výtvarníctva v Bratislave. V hlavnom meste Slovenska žil aj tvoril.

V tvorbe prešiel od abstraktných kompozícií k dvojvrstvovým konfrontáciám podmaľby - premaľby. Sú to zásahy, ktoré mnohokrát potláčajú respektíve vyzdvihujú pôvodnú podmaľbu alebo fotografiu. Tieto konfrontačné akcie vyústili v sérii hyperzväčšenín fragmentov ženského tela, tzv. teloviek.

Jeho diela sú zastúpené v mnohých zbierkach na Slovensku, ale aj vo svete, napríklad v Národní galerii Praha, Slovenskej národnej galérii, Galérii mesta Bratislavy, tiež v galériách, múzeách a súkromných zbierkach v Maďarsku, Nemecku, Taliansku, vo Veľkej Británii či Francúzsku.

Rudolf Fila mal za manželku známu reštaurátorku Dorotu Filovú a bol otcom Víta a Mareka Filu.

Rudolf Fila - Vyvrelinky