Ak bude horieť Ukrajina, bude horieť aj Moskva. Zelenskyj vysvetlil dôvody nedávnych útokov na ruské hlavné mesto
Štvrtkové údery na Moskvu majú ľuďom v Rusku ukázať, že za vojnu je zodpovedný iba ruský prezident Vladimir Putin. Novinárom to podľa agentúry AFP povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina zaútočila na ruskú metropolu a zasiahla tam rafinériu.
Podľa Zelenského je útok reakciou aj na údery ruských síl, pri ktorých bol poškodený pravoslávny kláštor Kyjevsko-pečerská lavra, dodala ruská verzia stanice BBC. Tvrdenia Ukrajincov, že Rusko zaútočilo na kláštor, Moskva označila za lož.
„Hlavné je, aby ruský ľud začal vnímať, že túto vojnu vedie jediný človek, Putin, zatiaľ čo obyčajní ľudia za ňu platia všetku cenu,“ povedal Zelenskyj novinárom. „Túto vojnu nechceme, nikdy sme ju nechceli. Ale ak bude horieť Ukrajina, bude horieť aj Moskva,“ dodal prezident krajiny, ktorá sa piatym rokom bráni ruskej vojenskej invázii.
Rusko a Ukrajina si vymenili sériu tvrdých úderov. Moskva čelila najväčšiemu útoku dronov za dva roky
Podľa m oskovského starostu Sergeja Sobjanina zostrelila ruská protivzdušná obrana 190 ukrajinských dronov. Sobjanin dodal, že okrem rafinérie vo štvrti Kapotnja v juhovýchodnej časti metropoly bolo poškodené tiež nákupné centrum na predmestí mesta. Zelenskyj povedal, že ide o opodstatnenú reakciu na ruské útoky na Ukrajinu.
Moskva tvrdí, že na chrámy neútočí
Kyjevsko-pečerskú lavru v Kyjeve zasiahlo Rusko v pondelok. Po údere začala pamiatke, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO, horieť strecha jej Uspenského chrámu pochádzajúceho pôvodne z 11. storočia. Zelenskyj označil útok na kláštor za jeden z doteraz najväčších ruských zločinov proti kresťanskej kultúre.
Rusko v pondelok uviedlo, že pri nočnom útoku na vojenské fabriky v ukrajinskej metropole historický kláštor nezasiahla. Škody na tejto náboženskej pamiatke spôsobila strela protivzdušnej obrany Patriot vyrobená v Spojených štátoch. Moskva uviedla, že jej útok mieril na zariadenie na výrobu dronov a tieto zariadenia zasiahol.
Ukrajina a mnoho západných krajín tvrdí, že na kláštor zaútočili Rusi. Ministerstvo obrany v Moskve uviedlo, že strela Patriot, ktorá podľa neho kláštor poškodila, mohla zlyhať. Tvrdia totiž, že západné štáty dodali Kyjevu zbrane, ktorých životnosť už vypršala, informuje agentúra Reuters.
„Ozbrojené sily Ruskej federácie neplánujú ani nevykonávajú útoky na civilnú infraštruktúru,“ uviedlo ministerstvo obrany vo vyhlásení.