Slovensko bude cvičiť iracké zložky. Do krajiny vyšle 47 vojakov

17.5.2017 13:52

Do Iraku bude môcť ísť pomáhať do 47 vojakov. V rámci budovania obranných a bezpečnostných kapacít Slovensko môže do krajiny vyslať tím na výcvik odmínovania či napríklad výcvikový tím na školenie špecialistov údržby a opráv tankov.

Široká ponuka školení

Tento príspevok ponúkne Slovensko na summite Severoatlantickej aliancie v Bruseli. Vojaci by mali ísť do Iraku koncom tohto roka, odporúčaný termín je november. Materiál z dielne ministerstva obrany a ministerstva zahraničných vecí schválila vláda.

Mobilný výcvikový tím na výcvik odmínovania bude môcť školiť operátorov a inštruktorov irackých ozbrojených síl a vydať oprávnenia na používanie odmínovacieho kompletu BOŽENA 4.

Mobilný výcvikový tím na školenie dielenských špecialistov údržby a opráv pozemnej techniky T-72 a BVP bude môcť vycvičiť irackých vojakov na vykonávanie údržby a bežných vojskových opráv techniky sovietskej výroby T-72 a podvozkov BVP.

 

Nepôjde o nasadenie

Vojenská polícia bude smieť vycvičiť príslušníkov irackej federálnej a lokálnej polície. Výcvikový tím síl pre špeciálne operácie bude môcť vykonávať vojenskú asistenciu pri výcviku príslušníkov irackých špeciálnych síl v požadovaných zručnostiach do stupňa prápor.

„Príspevok SR možno deklarovať výhradne na plnenie úloh výcvikovej a poradenskej podpory s cieľom cvičiť, poskytovať poradenstvo a asistovať pri budovaní obranných a bezpečnostných kapacít Irackej republiky. Príspevok sa nebude podieľať na plánovaní, príprave, organizácii a realizácii vojenských operácií v priestore nasadenia,“ píše sa v materiáli.

Odhad nákladov v prípade jednej rotácie je 5 759 200 eur a v prípade dvoch rotácií 8 856 000 eur. Môže byť navýšený v závislosti od rozhodnutia o dlhšom pôsobení, respektíve od výšky pobytových nákladov.

Pomoc proti terorizmu

Ako ďalej informuje materiál, súčasťou širšej iniciatívy NATO, zameriavajúcej sa na šírenie stability a boj proti terorizmu, je aj cielená asistencia, výcvik a poradenstvo Irackej republike pri budovaní miestnych obranných a bezpečnostných kapacít.

NATO pôsobí v Irackej republike od januára 2017 na základe žiadosti irackej vlády a následného rozhodnutia summitu NATO z roku 2016 vo Varšave v rámci nebojovej aktivity NATO. Cieľom tejto aktivity je poskytovať poradenstvo a výcvik irackému vojenskému personálu.

Na podporu aktivít NATO v Irackej republike zároveň pôsobí v Bagdade sedemčlenný tím, pričom výcvikovo-poradenské činnosti sú realizované tímami inštruktorov z jednotlivých členských krajín NATO.

Odmínovanie je základ

Prvé výcvikovo-poradenské aktivity, najmä v oblasti boja proti nástražným výbušným systémom, ktorý je spolu s odmínovaním jednou z priorít, sa začali vo februári tohto roka. Odmínovanie je jednou z hlavných podmienok pre bezpečný návrat obyvateľstva do svojich domovov po ich oslobodení od kontroly ISIL.

Z viac ako štyroch miliónov obyvateľov, ktorí sa zbavili nadvlády ISIL, sa iba 1,4 milióna mohlo bezpečne vrátiť do svojich domovov práve pre zamorené územia výbušninami a nástražnými systémami. Iracká strana prejavuje tiež záujem o výcvik pri údržbe techniky sovietskeho pôvodu, ktorá je v jej vlastníctve.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok