Ministerstvo vnútra cúvlo v spore s vyšetrovateľom Pavlom Ďurkom. Zmenu stratégie zdôvodňuje novým obvinením policajta
Ministerstvo vnútra SR vzalo späť kasačnú sťažnosť podanú proti vlaňajšiemu rozhodnutiu Správneho súdu v Bratislave, ktorý zrušil personálny rozkaz o postavení vyšetrovateľa Pavla Ďurku mimo služby. Rezort svoje rozhodnutie odôvodňuje zmenou právneho stavu po vznesení nového obvinenia voči policajtovi. Právny zástupca vyšetrovateľa tento krok vníma ako faktický súhlas s právnym názorom súdu.
Ministerstvo zmenilo taktiku
Rezort vnútra o svojom kroku informoval po tom, ako naň upozornil právny zástupca Pavla Ďurku, Peter Kubina. Ten pri náhodnom preverovaní stavu konania na Najvyššom správnom súde SR zistil, že ministerstvo svoju sťažnosť „potichu“ stiahlo.
Ministerstvo v oficiálnom stanovisku uviedlo, že k späťvzatiu pristúpilo výlučne z dôvodu existencie novej, právne relevantnej skutočnosti, ktorou je nové vznesené obvinenie voči Pavlovi Ďurkovi. Vzhľadom na tento vývoj vydal rezort nový personálny rozkaz o jeho dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby. „Napriek tomu, že ministerstvo naďalej trvá na svojich argumentoch uvedených v kasačnej sťažnosti, nepovažovalo za dôvodné ďalšie vedenie konania na Najvyššom správnom súde SR,“ doplnil rezort.
Zvrat v spore s ministrom vnútra. Krajský súd zrušil kontumačný rozsudok, čurillovcov čaká nové pojednávanie
Právnik: Je to súhlas s prehrou
Podľa advokáta Petra Kubinu má späťvzatie opravného prostriedku jasný význam. „V tomto konkrétnom prípade to znamená, že ministerstvo vnútra pod ťarchou dôkazov fakticky súhlasí a stotožňuje sa s rozsudkom správneho súdu, ktorý potvrdil nezákonné postavenie mimo služby Pavla Ďurku,“ vyhlásil právny zástupca.
Ministerstvo však odmieta, že by išlo o kapituláciu. Naďalej trvá na tom, že voči policajtom, ktorým bolo vznesené obvinenie, postupovalo zákonným spôsobom, a to aj bez súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľov.
Rezort hovorí o právnom excese
Rezort vnútra sa vo svojom stanovisku opiera o nedávny rozsudok Správneho súdu v Bratislave (sp. zn. 5S/43/2024), ktorý podľa ministerstva potvrdzuje zákonnosť postupu pri dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby policajta v prípade vznesenia obvinenia. Súd mal podľa názoru ministerstva skonštatovať, že v takomto prípade ide o obligatórny postup prvostupňového orgánu, pri ktorom sa výnimka z povinnosti žiadať o súhlas Úrad na ochranu oznamovateľov uplatňuje automaticky.
Reagoval aj ÚOO
Ministerstvo vnútra podľa Úradu na ochranu oznamovateľov zavádza verejnosť, keď tvrdí, že rozhodnutie Správneho súdu v Bratislave zo 14. mája potvrdilo existenciu výnimky pre policajtov zo zákona o ochrane oznamovateľov. „Predmetom tohto konania totiž nebolo dočasné postavenie mimo služby, ale preloženie policajta,“ reagoval úrad.
Ten zároveň poukázal na to, že o nezákonnosti dočasného postavenia mimo služby príslušníka Policajného zboru rozhodol 19. novembra 2025 iný senát Správneho súdu v Bratislave, ktorý konštatoval, že postup ministerstva, ktorým obišiel Úrad na ochranu oznamovateľov, bol nezákonný. „A práve v tomto konaní ministerstvo vnútra vzalo svoju kasačnú sťažnosť proti tomuto rozhodnutiu späť,“ doplnil úrad.
Ministerstvo zároveň zdôraznilo, že hoci záväzné právne názory súdov rešpektuje, vlaňajší rozsudok Správneho súdu v Bratislave, ktorý zrušil pôvodný rozkaz o postavení Pavla Ďurku mimo služby, považuje v kontexte najnovšej judikatúry za „právny exces“.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po svojom nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu štátnej služby viacerých policajtov, známych ako „čurillovci“. Svoje rozhodnutie vtedy odôvodnil podozrením zo spáchania trestného činu, pričom čelil kritike za obchádzanie Úradu na ochranu oznamovateľov vzhľadom na status, ktorý títo policajti mali.