Prezidenti V4 dnes rokujú symbolicky vo Visegráde

Hlavnými rokovaniami v maďarskom Visegráde vyvrcholí dnes doobeda summit prezidentov štátov Visegrádskej štvorky (V4). Prezidenti krajín V4 - Slovenskej, Českej, Poľskej a hostiteľskej Maďarskej republiky - Ivan Gašparovič, Václav Klaus, Bronislaw Komorowski a Pál Schmitt sa v jubilejný 20. rok vzniku zoskupenia stretli ešte v piatok v Budapešti.

Dnešné doobedňajšie plenárne rokovania v Kráľovskom paláci vo Visegráde sú okrem iného venované výsledkom a významu 20 rokov spolupráce krajín V4. Prezidenti budú diskutovať aj o ďalších témach, ktoré navrhol hostiteľ summitu, prezident Pál Schmitt: V4 na priesečníku makroregiónov – faktory ovplyvňujúce našu prítomnosť a budúcnosť, miesto nášho regiónu vo svete, konkrétne možnosti spolupráce a regionálne projekty, Kľúčové aspekty energetického zásobovania nášho regiónu – bezpečnosť dodávok, energetická efektivita, konkurencieschopnosť, výskum a rozvoj a Občianska spolupráca vo V4 - Medzinárodný visegrádsky fond, úloha a vyhliadky mládežníckeho športu - majstrovstvá Visegrádu pre mládež vo veku 16-18 rokov. O výsledkoch rokovaní budú okolo obeda hlavy štátov informovať na spoločnej tlačovej konferencii.

"Na summite sa predpokladá schválenie slávnostnej deklarácie, ktorá sumarizuje historické pozadie vzniku, hlavné ciele a výsledky 20-ročnej visegrádskej spolupráce a zároveň poukazuje na dôležitosť jej pokračovania vo svetle nových výziev, ktorým sú krajiny regiónu vystavené. Po dvoch dekádach úspešného príbehu krajín nášho regiónu, ktoré prešli cestu od komunistickej totality k rozvoju demokratickej a slobodnej spoločnosti, môžeme konštatovať, že sa naplnili hlavné posolstvá a strategické ciele najmä v oblasti európskej a euroatlantickej integrácie. V4 sa stala symbolom úspešnej stredoeurópskej regionálnej spolupráce. Dnes je etablovanou značkou s pozitívnym kreditom a vplyvom," uviedol v tlačovej správe k summitu hovorca prezidenta SR Marek Trubač.

Prvý deň summitu hlavy štátov predniesli svoje príhovory na pôde budapeštianskej Korvinovej univerzity na konferencii Ekonomický potenciál a vyhliadky Strednej Európy. Navštívili aj Paláca umení - Ludwigovo múzeu, kde si pozreli výstavu East of Eden a zúčastnili sa na galakoncerte.

Visegrádska spolupráca nie je inštitucionalizovaná. V politickej rovine funguje na princípe pravidelného stretávania sa jej predstaviteľov na rôznych úrovniach - od prezidentov a predsedov vlád, cez ministrov zahraničných vecí až po expertné konzultácie. Raz ročne sa koná oficiálny summit premiérov. V období medzi týmito summitmi vykonáva vždy jedna z krajín V4 predsednícku funkciu. V júni 2010 sa skončilo predsedníctvo Maďarska a od 1. júla 2010 do záveru júna tohto roka predsedalo V4 Slovensko. Slovenská republika odovzdala predsedníctvo vo V4 Českej republike. Jedinou pevnou organizačnou štruktúrou V4 je Medzinárodný visegrádsky fond (http://www.visegradfund.eu), ktorý bol založený v roku 2000 s cieľom pomáhať rozvoju kultúrnej spolupráce, vedeckej výmene, výskumu a spolupráci v oblasti školstva, výmene mládeže a rozvoju cezhraničnej spolupráce. Okrem štipendijných programov financuje fond vo väčšine prípadov aktivity mimovládnych subjektov.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.
Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá