Koniec drahého nájmu pre Úrad vlády. Zamestnanci sa sťahujú do štátnych budov a paláca

5.6.2026 20:05

Úrad vlády (ÚV) SR k 31. máju ukončil prenájom súkromných administratívnych priestorov v centre Bratislavy. Časť zamestnancov presťahoval do novozrekonštruovaných štátnych priestorov národnej kultúrnej pamiatky Karáčoniho paláca. Druhú časť zamestnancov v priebehu júna presťahujú do aktuálne rekonštruovaných administratívnych priestorov na Hanulovej ulici v Dúbravke. ÚV o tom informoval na sociálnej sieti.

Úrad vlády budova
Foto: Facebook/Úrad vlády Slovenskej republiky

Úrad za bývalej vlády uzatvoril koncom roka 2020 zmluvu o nájme súkromných administratívnych priestorov, do ktorých sa presťahovali zamestnanci zo štátnych budov. „Pôsobenie v súkromných priestoroch Úrad vlády SR stálo mesačne v priemere viac ako 190-tisíc eur za nájomné plus ďalších viac ako 90-tisíc eur za prevádzkové náklady a energie,“ skonštatoval. ÚV tvrdí, že celkovo za toto pôsobenie v rámci nevypovedateľnej zmluvy zaplatil viac ako 15 miliónov eur.

Po presune budú zamestnanci ÚV v obnovených priestoroch, ktoré sú vo vlastníctve úradu. Prijaté rozhodnutie je podľa neho signálom, že štát má v prvom rade efektívne využívať vlastný majetok a hospodáriť s verejnými financiami zodpovedne. „Cieľom nie je len ukončenie jedného nevýhodného nájmu, ale nastavenie princípu, podľa ktorého štátne inštitúcie nemajú bez reálnej potreby uzatvárať finančne náročné nájomné zmluvy na súkromné budovy, a už vôbec nie v najdrahších lokalitách Slovenska, pokiaľ disponujú vlastnými priestormi schopnými zabezpečiť ich riadne fungovanie,“ uviedol úrad.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"