Amerických vojakov môže byť v Poľsku ešte viac. Varšava navrhla zriadiť stálu základňu
Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v stredu oznámil, že americkému ministrovi obrany Peteovi Hegsethovi odovzdal oficiálny návrh na vytvorenie novej stálej základne ozbrojených síl USA v Poľsku.
Podľa Kosiniaka-Kamysza sa angažovanosť Spojených štátov v oblasti bezpečnosti Poľska neznižuje a v budúcnosti by sa mohla ešte posilniť. Návrh novej základne označil za súčasť úsilia o ďalšie prehĺbenie obranných väzieb medzi Varšavou a Washingtonom.
„Bezpečné Poľsko znamená silnú armádu, silnú spoločnosť a silné spojenectvá,“ napísal na sociálnej sieti X. Téma prítomnosti amerických vojakov v Poľsku patrí dlhodobo medzi kľúčové oblasti poľsko-americkej obrannej spolupráce.
Na poľskej základni pristáli prvé americké stíhačky F-35. Minister obrany tvrdí, že zmenia tvár celej armády
Ďalší americkí vojaci
Americký prezident Donald Trump v máji vyhlásil, že Spojené štáty presunú do Poľska ďalších 5000 vojakov. Uviedol to niekoľko dní po tom, čo Washington oznámil odloženie pôvodne plánovaného nasadenia v rámci širších zmien rozmiestnenia síl USA v Európe.
Spojené štáty sa podľa vyjadrenia bývalého šéfa poľského Úradu národnej bezpečnosti (BBN) Dariusza Lukowského pre denník Rzeczpospolita z Poľska už nestiahnu. V krajine ich udržia sklady amerických zbraní, či budované jadrové elektrárne s americkými technológiami.