Syn legendárneho Pľuščenka prekvapil Rusko, nebude ho reprezentovať. Najostrejšia reakcia dorazila od ministra
Ruský minister športu Michail Degťarev sa netají snahou zastaviť narastajúci trend športovej emigrácie, ktorý krajinu sužuje od začiatku vojny na Ukrajine. K množstvu športovcov, ktorí sa rozhodli reprezentovať iné štáty, sa najnovšie prekvapivo pridal aj syn legendárneho krasokorčuliara Jevgenija Pľuščenka.
Syn ruskej legendy bude reprezentovať Azerbajdžan
Iba 13-ročný Alexander Pľuščenko sa rozhodol pokračovať vo svojej kariére v inom drese. Miesto Ruska bude po novom reprezentovať Azerbajdžan. Tamojší krasokorčuliarsky zväz jeho žiadosť schválil na obdobie piatich rokov. K tomuto kroku zrejme prispel fakt, že mladý krasokorčuliar v súčasnosti nepatrí medzi ruskú špičku a nebol ani členom národnej reprezentácie.
Rozhodnutie vyvolalo vlnu kritiky zo strany bývalých športovcov, funkcionárov aj politikov. Otec i syn v reakcii na negatívne ohlasy na sociálnej sieti Instagram obmedzili prístup k svojim profilom. Postoj mladého Pľuščenka neostal bez povšimnutia ani na vládnej úrovni. „Ide o osobné rozhodnutie každého jednotlivca, ale ja ho vnímam negatívne. Ako minister nemôžem niečo také akceptovať,“ vyjadril sa minister športu Michail Degťarev pre agentúru RIA Novosti.
Ruský pas? Mrzí nás to, nemôžeme. Ruská krasokorčuliarka opísala ponižujúcu skúsenosť z olympiády
Hrozba doživotných zákazov
Minister Degťarev už počas zimy avizoval prípravu legislatívnych zmien, ktoré majú tvrdo trestať pokusy športovcov o „útek“ k iným reprezentáciám. Ministerstvo plánuje zaviesť prísne obmedzenia, ktoré majú zablokovať zmenu občianstva či prechod pod iné športové zväzy.
Pre tých, ktorí by sa napriek tomu rozhodli odísť, sú v hre tvrdé postihy. Uvažuje sa o doživotnom zákaze vstupu na územie Ruska, odobratí domácich titulov či zákaze využívať ruské tréningové centrá a športoviská. Zostáva otázne, či by sa tieto sankcie dotkli aj syna ruskej legendy, keďže Jevgenij Pľuščenko patrí k výrazným podporovateľom režimu Vladimira Putina.