Bratislava bude mať Most SNP, poslanci schválili zmenu názvu

TASR
29.3.2012 11:34

Bratislava už nebude mať Nový most, ale opäť Most SNP. Mestskí poslanci dnes schválili všeobecne záväzné nariadenie mesta o zmene názvu. Staronové pomenovanie začne platiť symbolicky 29. augusta.

Bratislava bude mať Most SNP, poslanci schválili zmenu názvu
SITA

Proti zmene názvu sa počas rozpravy ohradil poslanec Ján Budaj (Zmena zdola-DÚ). "To nie je praktická zmena, lebo bude stáť peniaze. Nikto SNP odnikadiaľ nevytláča ani nevyháňa..., nie je dôvod otvárať ideologickú Pandorinu skrinku," podotkol.

Podľa starostky Starého Mesta Táne Rosovej nie sú náklady také dramatické, lebo mapy či sprievodcovia sa tlačia stále. Premenovanie Nového mosta na Most SNP schválili 14. februára aj staromestskí miestni poslanci a v minulosti sa pod petíciu za navrátenie názvu podpísal i primátor Milan Ftáčnik. Názov Nový most sa začal oficiálne používať po novembri 1989, hoci je to druhý najstarší most v Bratislave.

Dnes je premenovanie mosta spojené so 40. výročím jeho uvedenia do užívania pre motoristov i chodcov, aj so 68. výročím SNP. Nový most je jedným z dominantných symbolov hlavného mesta. Jeho výstavbu začali kvôli zabezpečeniu prístupu cez Dunaj do novovybudovaného sídliska v Petržalke. Počas nej bola zničená časť Starého Mesta a za obeť padlo napríklad Rybné námestie či podhradie so židovskou štvrťou. Most kompletne dokončili v roku 1974, cestná premávka sa však na ňom začala o dva roky skôr. Známy je najmä tým, že visí na pylóne, na vrchole ktorého sa nachádza kaviareň Bystrica. Jeho dĺžka dosahuje 432 metrov.

Mesto zapíše nový názov mosta do evidencie názvov ulíc a verejných priestranstiev, označenie mosta vykoná na vlastné náklady.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok