Ja by som za to nezaplatil, povedal Trump o vysokých cenách lístkov na futbalové MS. FIFA ich obhajuje rekordným dopytom
Ceny vstupeniek na futbalové majstrovstvá sveta 2026 v USA vyvolávajú čoraz väčšiu kritiku. Najnovšie sa k nej pridal aj americký prezident Donald Trump, ktorý podľa denníka New York Post priznal, že by za lístok na zápas reprezentácie USA nezaplatil viac než tisíc dolárov.
Trump v rozhovore pre americký denník reagoval na ceny vstupeniek na úvodný duel Spojených štátov proti Paraguaju, ktorý sa odohrá 12. júna v Los Angeles. Najlacnejšie lístky na stretnutie sa podľa článku predávajú za viac než 1 000 dolárov.
„Určite by som tam chcel byť, ale úprimne povedané, ani ja by som za to nezaplatil,“ povedal Trump pre New York Post. Zároveň naznačil, že jeho administratíva by sa mohla cenami vstupeniek zaoberať podrobnejšie.
Americký prezident upozornil najmä na to, že vysoké ceny môžu odradiť bežných fanúšikov. „Ak si ľudia z Queensu a Brooklynu, ktorí milujú Donalda Trumpa, nebudú môcť dovoliť ísť, bol by som z toho sklamaný,“ uviedol.
Trumpova vláda zanechala stopu. Väčšina EÚ už nepovažuje USA za spoľahlivého partnera, odhalila štúdia
Trump však zároveň zdôraznil, že turnaj považuje za komerčný úspech. Podľa údajov medzinárodnej futbalovej federácie FIFA sa už predalo približne päť miliónov vstupeniek a organizátori hovoria o rekordnom záujme.
Kúpia a predajú za drahšie
Kritika cien vstupeniek sa v posledných týždňoch stupňuje aj medzi fanúšikmi. Denník New York Post píše, že mnohé lístky skončili u priekupníkov a na sekundárnom trhu sa predávajú za násobne vyššie sumy. Mimoriadne drahé sú najmä vstupenky na finále v New Jersey, kde sa priemerné ceny pohybujú okolo 13-tisíc dolárov.
Prezident FIFA Gianni Infantino kritiku odmieta. Na konferencii Milken Institute Global Conference v Beverly Hills obhajoval dynamické oceňovanie vstupeniek argumentom, že americký športový trh funguje na princípe vysokého dopytu a opätovného predaja lístkov.
FIFA na tom vraj nikdy nebola lepšie. Infantino urobil výrazný krok pred voľbami šéfa svetového futbalu
„Musíme sa pozerať na trh,“ povedal Infantino podľa New York Post. Tvrdí, že ak by FIFA nastavila ceny príliš nízko, vstupenky by sa okamžite objavili na sekundárnom trhu za ešte vyššie sumy.
Zo zahraničia sa fanúšikovia nehrnú
Organizátori zároveň čelia ďalšiemu problému. Hoci predaj vstupeniek láme rekordy, hotely v hostiteľských mestách zatiaľ nehlásia očakávaný nápor turistov. Podľa prieskumu Americkej hotelovej a ubytovacej asociácie zaostáva počet rezervácií za pôvodnými prognózami. Prevádzkovatelia hotelov upozorňujú na vysoké cestovné náklady, zdĺhavé vízové procesy aj geopolitickú neistotu.
Budúcoročný svetový šampionát bude historicky najväčší. Na turnaji sa prvýkrát predstaví 48 tímov a organizátori naplánovali rekordných 104 zápasov v Spojených štátoch, Kanade a Mexiku. Finále sa odohrá 19. júla na štadióne MetLife pri New Yorku.