Zopakuje sa na Tenerife scenár z 2020? Príchod lode s hantavírusom vyvolal vlnu hnevu a spomienok na prvý prípad covidu

Obyvatelia španielskeho ostrova Tenerife očakávajú príchod výletnej lode MV Hondius so zmesou neistoty a v niektorých prípadoch aj hnevu. Španielska vláda sa po dohode so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) rozhodla povoliť cestujúcim vylodenie počas tohto víkendu.

MV Hondius, hantavírus, loď
Foto: TASR/AP
Výletná loď MV Hondius opúšťa prístav Praia na Kapverdoch v stredu 6. mája 2026.

Na palube plavidla, ktoré smeruje z Kapverd, vypuklo ohnisko nebezpečného hantavírusu. Podľa aktuálnych informácií španielskej ministerky zdravotníctva Mónicy Garcíovej by mala loď k ostrovu doraziť v nedeľu v skorých ranných hodinách, približne medzi 5:00 a 7:00 SELČ.

Tragická bilancia na palube

Situácia na palube je vážna. WHO potvrdila, že z ôsmich podozrivých prípadov sa nákaza hantavírusom preukázala u šiestich osôb. Choroba si vyžiadala už tri obete, pričom na lodi zostáva aj telo zosnulej nemeckej občianky. Ďalších troch nakazených už skôr transportovali do Holandska.

V súčasnosti sa na lodi nachádza okolo 150 ľudí, pričom podľa agentúry AFP sú medzi nimi občania 23 krajín. Dobrou správou pre domáci kontext je, že podľa dostupných informácií sa na plavidle nenachádzajú žiadni občania Slovenska ani Českej republiky.

Protesty v prístave a obavy o bezpečnosť

V piatok sa pred budovou parlamentu Kanárskych ostrovov v meste Santa Cruz zhromaždili prístavní robotníci, aby vyjadrili obavy z hroziaceho zdravotného rizika. „Sme nespokojní s predstavou, že by sme mali pracovať v prístave bez špeciálnych bezpečnostných opatrení alebo informácií v čase, keď sa blíži infikovaná loď,“ pre BBC to uviedla Joana Batista z miestneho odborového zväzu prístavných pracovníkov.

Nutričná odborníčka María de la Luz Sedeño, ktorá protest sledovala, neskrývala svoj hnev nad rozhodnutím centrálnej vlády v Madride: „Ľudia tu nie sú vypočutí,“ dodala Sedeño v narážke na ignorovanie nesúhlasu regionálneho prezidenta Fernanda Clavija.

Ministerka Garcíaová však kritizovala šírenie poplašných správ. „Riziko nákazy pre obyvateľstvo je nízke,“ vyhlásila s tým, že opatrenia zabránia akémukoľvek kontaktu s miestnym obyvateľstvom. Okolo lode navyše vznikne izolačná oblasť s rozsahom jednej námornej míle.

Harmonogram evakuácie a karanténa

Centrálna vláda v Madride zverejnila detailný plán. Loď nezakotví priamo v hlavnom meste Tenerife, ale v priemyselnom prístave Granadilla, ďaleko od obytných zón.

  • Španielski občania: Súd v Madride povolil nariadiť povinnú karanténu pre 14 Španielov, ktorí sú na lodi. Títo ľudia by sa mali dostať na pevninu ako prví.
  • Zahraniční turisti: Ostatní cestujúci vystúpia až v momente, keď pre nich budú pripravené evakuačné lety. V nedeľu budú na ostrov vyslané špeciálne lietadlá z Nemecka, Francúzska, Belgicka, Írska, Holandska, Británie a USA. Pre zvyšných občanov európskych krajín vyslala dve lietadlá aj Európska únia.
  • Osud lode: Po vylodení pasažierov bude MV Hondius pokračovať pod holandskou vlajkou do Holandska na dezinfekciu.

Minister vnútra Fernando Grande-Marlaska zdôraznil, že obyvateľom nič nehrozí. Hoci WHO aj Madrid odmietajú prirovnania ku covidu, miestnym situácia pripomína rok 2020, kedy bol práve na Kanárskych ostrovoch zachytený prvý prípad koronavírusu v krajine.

Čo presne spôsobuje hantavírus?

Podľa infektológa Petra Sabaku je hantavírus ochorenie prenášané hlodavcami, najčastejšie vdýchnutím kontaminovaného prachu z ich výlučkov. „Zrejme ide o takzvaný hantavírusový pľúcny syndróm. Spôsobuje ťažký zápal pľúc a jeho úmrtnosť dosahuje až 40 či 50 percent,“ povedal Sabaka pre ta3.

Odborník dodáva, že na palube sú nevyhnutné prísne opatrenia: „Rozhodne karanténa a rúška, ideálne respirátory.“ Dobrou správou zostáva stanovisko WHO, podľa ktorého je riziko globálneho šírenia vírusu veľmi nízke, keďže prenos z človeka na človeka je zriedkavý. Na nákazu však nateraz neexistuje liek ani vakcína.

Hantavírus na výletnej lodi: Infektológ Sabaka vysvetľuje riziká a spôsob nákazy

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"