Trump zrušil cestu amerických vyjednávačov do Pakistanu: Nepoletíte tam 18 hodín, aby ste tam sedeli a hovorili o ničom

25.4.2026 14:40 , Aktualizované: 25.4.2026 22:15

Nádej na diplomatické urovnanie konfliktu medzi Washingtonom a Teheránom nateraz narazila na tvrdý postoj Bieleho domu. Americký prezident Donald Trump v sobotu (25. apríla) zrušil cestu svojich vyjednávačov do Pakistanu. Urobil tak krátko po tom, čo iránsky minister zahraničia opustil Islamabad. Trump vyhlásil, že USA nebudú podnikať dlhé lety, aby „hovorili o ničom“.

Situácia v Perzskom zálive zostáva napätá po tom, čo americký prezident Donald Trump náhle zrušil plánovanú cestu Stevea Witkoffa a Jareda Kushnera do pakistanského Islamabadu. Podľa webu stanice Fox News mali americkí vyslanci nadviazať na bezvýsledné mierové rozhovory spred dvoch týždňov. Rozhodnutie prišlo v čase, keď iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí po odovzdaní požiadaviek Teheránu krajinu opustil.

„Máme všetky tromfy v rukách“

Šéf Bieleho domu svoje rozhodnutie odôvodnil nekompromisne. „Pred chvíľou som svojim ľuďom chystajúcim sa odletieť povedal: ‚Nie, nepoletíte tam 18 hodín. My máme všetky tromfy v rukách. (Iránci) nám môžu zavolať, kedykoľvek budú chcieť, ale vy už nebudete podnikať žiadne ďalšie 18-hodinové lety, aby ste tam sedeli a hovorili o ničom‘,“ citujú Trumpa svetové agentúry.

Irán už predtým avizoval, že sa s americkou delegáciou priamo nestretne. Podľa televízie Al-Arabíja bol jedným z dôvodov aj fakt, že delegáciu USA tentoraz neviedol viceprezident J. D. Vance, ako to bolo počas predchádzajúcich kôl rokovaní.

Agentúra AFP pripomenula, že perspektíva úspechu bola neistá už pred Trumpovým krokom, keďže Teherán od začiatku plánoval len odovzdanie návrhov cez sprostredkovateľa.

Podľa iránskej agentúry Mehr sa má Arakčí do Pakistanu vrátiť. A to po tom, čo dokončí návštevu Ománu a ešte predtým, ako odletí do Ruska.

Arákčí: Uvidíme, či to USA myslia vážne

Iránsky minister Arákčí v sobotu popoludní odcestoval z Pakistanu a pokračuje v diplomatickej ceste do Ománu a Ruska. Po odlete zhodnotil návštevu na sociálnej sieti X ako veľmi plodnú a ocenil bratské snahy Pakistanu o obnovenie mieru. Zároveň však vyslal jasný odkaz smerom do Washingtonu.

„Zdieľali sme stanovisko Iránu týkajúce sa realizovateľného rámca na trvalé ukončenie vojny vedenej proti Iránu. Uvidíme, či to USA s diplomaciou myslia skutočne vážne,“ uviedol šéf iránskej diplomacie. Podľa medializovaných informácií existovala možnosť, že by sa Arákčí do Pakistanu vrátil začiatkom budúceho týždňa, no po zrušení letu amerických vyslancov je tento scenár nepravdepodobný.

Pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf po zrušení cesty amerických vyslancov telefonoval s prezidentom Iránu Masúdom Pezeškijánom, ktorému opätovne vyjadril svoju ochotu pomôcť pri riešení konfliktu. „Pakistan je naďalej odhodlaný plniť úlohu čestného a úprimného sprostredkovateľa a neúnavne pracovať na dosiahnutí trvalého mieru a dlhodobej stability v regióne,“ napísal Šaríf na X.

Regionálny konflikt a zablokovaná ropa

Súčasná kríza vypukla 28. februára po americko-izraelských úderoch na Irán, ktoré rozpútali rozsiahly regionálny konflikt. Teherán v odvete zablokoval strategický Hormuzský prieliv, čo ochromilo svetové dodávky ropy a zemného plynu.

Hoci od 8. apríla platí krehké prímerie, ktoré Trump na žiadosť Pakistanu predĺžil, rokovania narážajú na mŕtvy bod. Kým Washington požaduje od Iránu jednotný mierový návrh a ústupky v jadrovom programe, Teherán trvá na svojich „červených čiarach“ a ukončení blokády, ktorú považuje za pirátstvo. Po sobotňajšom rozhodnutí prezidenta USA je nateraz nepriamy diplomatický dialóg v Islamabade prerušený.

Pozrite si reportáž o pokuse obnoviť mierové rokovania medzi USA a Iránom:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"