Mesterová podáva podnet na Ústavný súd. Odmieta, aby ju Danko nazýval „divožienkou“ a vyhadzoval zo sály

24.4.2026 08:25 , Aktualizované: 24.4.2026 18:44

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko ostro kritizuje postup podpredsedu NR SR Andreja Danka (SNS) a avizuje podanie podnetu na Ústavný súd SR. Podľa hnutia ide o hrubý zásah do výkonu poslaneckého mandátu a obmedzovanie slobody slova. Zuzana Mesterová hovorí o dlhodobom šikanovaní zo strany predsedajúceho, zatiaľ čo Martin Dubéci spochybňuje zákonnosť jej vykázania zo sály.

Online prenos z dnešného rokovania Národnej rady SR sme ukončili. Všetky aktuálne informácie o ďalšom vývoji v parlamente nájdete v našom spravodajstve na webe ta3.com a v televíznom vysielaní ta3.

12:50 – PS sa pre incident v pléne obráti na Ústavný súd, Mesterová hovorí o šikane

Poslankyňa Zuzana Mesterová potvrdila, že pre svoje vykázanie z rokovacej sály podá podnet na Ústavný súd SR. „Danko nás tu šikanuje bežne, nazýva nás divožienkami, kadejakými prívlastkami podľa toho, akú má náladu. Obrátime sa na ÚS a uvidíme, či toto nie je hrubý zásah do výkonu mandátu poslancov,“ vyhlásila Mesterová. Reagovala tak na argument Andreja Danka, že vnesením petičných hárkov do sály porušila rokovací poriadok.

Podpredseda parlamentu Martin Dubéci (PS) postup koalície prirovnal k praktikám v neslobodných režimoch. „Vyzývam hocikoho, nech mi ukáže v rokovacom poriadku ustanovenie, ktoré oprávňuje predsedajúceho vyhodiť človeka za to, že má vo svojej poslaneckej lavici papiere. Kde sme, v Rusku?“ spýtal sa Dubéci. Zároveň odmietol tvrdenia Tibora Gašpara (Smer-SD) o tom, že situácia v sále bola nezvládnuteľná. Podľa Dubéciho sú pokriky v pléne bežné a dajú sa upokojiť aj bez využitia „hraničného nástroja“, akým je vykázanie poslanca.

11:55 – Rokovanie sa predčasne skončilo, poslanci sa vrátia až v pondelok

Piatkové rokovanie Národnej rady SR sa skončilo už o 11:30 h, hoci poslanci mali pôvodne v laviciach sedieť až do popoludnia. O predčasnom ukončení dňa rozhodol podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD) po zasadnutí poslaneckého grémia. Dôvodom je patová situácia po vykázaní Zuzany Mesterovej (PS) zo sály. Poslankyňa odmietla miestnosť opustiť a Žiga vyhlásil, že ju nechce nechať vyvádzať nasilu.

„V rámci poslaneckého grémia sme nedospeli k zhode,“ oznámil Žiga v pléne. Keďže v sále chýbal všeobecný súhlas s postupom a poslankyňa v rokovacej sále zostala, podpredseda parlamentu schôdzu prerušil. Poslanci sa do lavíc vrátia v pondelok 27. apríla o 9:00 h, pričom rokovať majú až do večera do 20:00 h, avšak bez hlasovania. Incident spustil Andrej Danko (SNS), ktorý Mesterovú vykázal pre vnesenie petičných hárkov, ktoré označil za nepovolenú politickú propagáciu.

Pozrite si živý vstup redaktorky Veroniky Cepkovej priamo z parlamentu:

11:45 – Samosprávy žiadajú zmenu ústavného zákona: „Nie je to politikárčenie, ale zdravý rozum“

Zástupcovia samospráv na piatkovej tlačovej konferencii zdôraznili, že súčasné nastavenie ústavného zákona o dlhovej brzde je pre nich likvidačné. Predseda SK8 Jozef Viskupič upozornil, že samosprávy tvoria menej ako dve percentá celkového verejného dlhu, no napriek tomu čelia drastickým sankciám. „Nežiadame výnimky ani žiadne privilegované postavenie. Žiadame spravodlivé a racionálne pravidlá, ktoré odrážajú realitu,“ vyhlásil Viskupič. Súčasný stav podľa neho znemožňuje čerpanie úverov aj použitie vlastných úspor z minulosti.

Podľa predsedu ZMOS Jozefa Božika nejde o politický súboj, ale o „tému zdravého rozumu“. Pripomenul, že obce a kraje nevytvárajú deficity, no sankcie voči nim sú prísnejšie než voči štátu. „Z tohto miesta opakovane vyzývame všetkých zodpovedných politikov, aby upravili ústavný zákon,“ uviedol Božik s tým, že požiadavka má podporu ministerstva financií aj Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Viceprezident Únie miest Slovenska Peter Wolf varoval pred paralýzou investícií. Samosprávy by bez zmeny zákona nemohli spolufinancovať projekty z Európskej únie, ktoré tvoria až 80 % ich investičných akcií. „Môže to spôsobiť, že budeme nútení prostriedky vrátiť a nebudeme môcť doručovať tak kvalitné služby, na aké boli naši obyvatelia zvyknutí,“ uzavrel Wolf. Samosprávy teraz plánujú rokovať s poslaneckými klubmi a hľadať ústavnú väčšinu pre potrebný pozmeňujúci návrh.

Pozrite si celú tlačovú besedu predstaviteľov samospráv:

11:37 – Danko o vykázaní Mesterovej: Vniesla materiály na propagáciu PS a deptala rečníka

Podpredseda parlamentu Andrej Danko pred novinármi vysvetlil dôvody, pre ktoré v piatok dopoludnia vykázal Zuzanu Mesterovú zo sály. Podľa jeho slov poslankyňa priznala, že do sály vniesla hárky, ktoré chcela použiť pri svojom vystúpení. „Porušila to, že vniesla do sály materiály, ktoré slúžia k propagácii jej politickej strany,“ uviedol Danko. Zároveň dodal, že poslanci PS sa pripravovali na „koordinovaný útok“ s cieľom provokovať Tibora Gašpara počas jeho reči.

Sám Gašpar ocenil Dankovu reakciu a tvrdí, že pre správanie opozície mu bolo upreté právo vystúpiť. „Moje základné právo, politické právo vystúpiť v parlamente bolo narušené,“ podotkol podpredseda parlamentu. Podľa neho Mesterová do pléna opakovane vykrikovala.

Opozícia však verziu koalície ostro odmieta. Podpredseda NR SR Martin Dubéci (PS) označil vyhadzovanie poslancov zo sály len pre papiere položené na stole za neakceptovateľné. „Je to vizitka Danka, ktorý nedokáže nič iné urobiť, ako v záchveve neviem čoho vyhadzovať ľudí z miestnosti,“ reagoval Dubéci. Podľa neho Mesterová vystúpenie Gašpara nekomentovala a hluk v sále mali spôsobovať iní poslanci. Vykázanie zo sály sa podľa rokovacieho poriadku považuje za neospravedlnenú neúčasť na rokovacom dni.

11:05 – Gašpar hovorí o porušení práv, koalícia kritizuje „cirkus“ opozície

Napätie v Národnej rade SR po vykázaní Zuzany Mesterovej (PS) neutícha. Predkladateľ návrhu Tibor Gašpar (Smer-SD) sa sťažoval, že opozícia narušila jeho „základné právo vystúpiť“. Zároveň kritizoval novinárov, ktorí namietali, že podobné slovné prestrelky sú v parlamente bežné. Podľa Gašpara mali byť zo sály vykázaní viacerí opoziční poslanci, nielen šéfka klubu PS. Tvrdí, že bolo správne, že Andrej Danko zakročil, pretože poslanci sa nemajú správať neslušne.

Gašpar doplnil, že poslankyňa od úvodu jeho reči vykrikovala a vnesenie petičných hárkov proti rušeniu voľby poštou označil za vopred pripravený scenár. Rokovanie zostáva po zásahu predsedajúceho prerušené.

Pozrite si celé vyjadrenie Tibora Gašpara:

Pozrite si aj reakcie ďalších politikov po hádke v parlamente:

10:15 – Schôdza prerušená: PS prinieslo petičné hárky, Danko trestal

Rokovanie o novele volebného zákona z dielne Smeru-SD je nateraz prerušené. Incident spustili poslanci hnutia Progresívne Slovensko, ktorí priamo do rokovacej sály priniesli kopy hárkov s podpismi pod petíciu proti obmedzeniu volieb zo zahraničia. Predsedajúci Andrej Danko (SNS) opozíciu opakovane upozornil, že porušujú rokovací poriadok vnášaním vizuálnych pomôcok. Po slovnej prestrelke nakoniec vykázal šéfku poslaneckého klubu PS Zuzanu Mesterovú z pléna na celý deň.

Ešte pred prerušením vystúpil podpredseda parlamentu Tibor Gašpar, ktorý odmietol kritiku, že sa voľba zo zahraničia ruší. Podľa neho ide len o zmenu formy, pretože voľba poštou sa javí ako nespoľahlivá. „Neviete s istotou zaručiť, do akej miery korešpondenčný lístok vkladá do obálky a vyjadruje názor tá osoba, ktorá je evidovaná ako volič,“ uviedol Gašpar s tým, že na Slovensko dodnes prichádzajú niektoré obálky z volieb 2023. O ďalšom postupe po prerušení rokuje poslanecké grémium.

Video z roztržky si môžete pozrieť tu:

09:58 – Rozruch v pléne: PS prinieslo kopy papierov

V rokovacej sále Národnej rady SR sa postaralo o rozruch hnutie Progresívne Slovensko. Poslanci PS priniesli do pléna kopy papierov, pričom ich presný účel zatiaľ nie je známy. Incident vyvolal v sále ostrú výmenu názorov a menšiu hádku. Stalo sa tak zhruba po 15 minútach vystúpenia Tibora Gašpara (Smer-SD), ktorý predkladal návrh na zrušenie korešpondenčnej voľby. Podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) následne vyzval poslankyňu Zuzanu Mesterovú (PS), aby papiere z pléna vyniesli skôr, než Gašpar dohovorí, a udelil jej prvé upozornenie.

09:40 – Poslanci rokujú o zmenách vo voľbách

Zákonodarcovia otvorili ôsmy rokovací deň aktuálnej schôdze diskusiou o novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Návrh z dielne Smeru-SD, ktorý v pléne predstavil podpredseda NR SR Tibor Gašpar, počíta so zásadnou zmenou voľby zo zahraničia. Hlasovanie poštou by sa malo zrušiť a nahradiť voľbou priamo na zastupiteľských úradoch. Novela zároveň navrhuje umožniť voľbu zo zahraničia aj v prezidentských voľbách a upravuje výšku volebných kaucií. O prerokovaných bodoch sa v piatok hlasovať nebude, poslancov čaká najbližšie rozhodovanie v utorok 28. apríla.

09:07 – Pokus o odvolanie ministra nateraz končí

Ani na štvrtý raz sa v pléne Národnej rady SR nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k vysloveniu nedôvery Matúšovi Šutajovi Eštokovi. Keďže sa pri poslednom pokuse prezentovalo len 50 opozičných poslancov a parlament nebol uznášaniaschopný, predsedajúci schôdzu ukončil. Bod o odvolávaní šéfa rezortu vnútra bude podľa rokovacieho poriadku zaradený na program riadnej schôdze, ktorej začiatok je naplánovaný na koniec mája. Opozícia na odvolaní naďalej trvá a hovorí o „závažných pochybnostiach“ pri riadení bezpečnosti štátu.

Pozrite si aj živý vstup redaktorky ta3 Veroniky Cepkovej o 9.00 h:

08:25 – Schôdza sa nezačala

Národná rada SR nebola ráno o 8.00 h uznášaniaschopná, keďže sa v rokovacej sále prezentovalo len 54 poslancov. Plénum sa tak zatiaľ nedostalo k návrhu opozičných strán na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Opozícia ministrovi vyčíta neodborné riadenie rezortu a kroky, ktoré podľa nej oslabujú dôveru v bezpečnostné zložky, zatiaľ čo minister považuje iniciatívu za politicky prázdnu. Ďalší pokus o otvorenie schôdze je naplánovaný o hodinu neskôr.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"