Bývalý šéf Európskej rady prelomil mlčanie. Ursula von der Leyenová podľa neho porušuje zmluvy a vládne autoritársky

dnes 16:36

Bývalý predseda Európskej rady Charles Michel v rozhovore pre denník The Brussels Times zverejnenom v pondelok (20. 4.) ostro kritizoval predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a samotnú EK obvinil z uzurpovania moci.

ursula von der Leyenová, Charles Michel, 1140x
Foto: TASR/AP
Archívna snímka.

Michel funkciu šéfa Európskej rady zastával do roku 2024. V najnovšom rozhovore hovoril aj o svojom nevraživom vzťahu s von der Leyenovou. Vrátil sa tiež ku škandálu „Sofagate“ z roku 2021 v Turecku.

Incident v Ankare opäť otvoril staré spory

Von der Leyenová a Michel sa vtedy zúčastnili na pracovnej misii v Ankare, počas ktorej sa stretli s tamojším prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Šéfka EK vtedy nemala rovnako dôstojné kreslo pri rokovaniach ako Michel, čo spôsobilo nezhody medzi oboma lídrami.

„Protokol bol dokonale dodržaný,“ zhodnotil Michel s tým, že chápe vizuálny dopad incidentu. Zároveň obvinil Európsku komisiu, že ho zneužila na posilnenie svojho postavenia. EK podľa jeho slov niektorých eurokomisárov posúva na druhú koľaj a von der Leyenovú obvinil z „autoritárskeho vládnutia“.

„Dnes sa Komisia snaží prevziať kontrolu. To nie je v súlade so zmluvou,“ uviedol. Michel tiež označil reakciu Európskej únie na kroky Spojených štátov za slabé.

Von der Leyenová ustála hlasovanie. Pozrite si archívnu reportáž:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"