Rozhnevaní Macedónčania prenikli do parlamentu a vrhli sa na poslancov

Rozhnevaní stúpenci dlhoročného macedónskeho premiéra vnikli v Skopje do parlamentu. Nahnevalo ich, že zákonodarný zbor zvolil etnika za svojho nového predsedu Talata Xhaveriho, jedného z poslancov albánskej národnosti. Macedónsky prezident Gjorge Ivanov vyzval dnes na upokojenie situácie.

Poslanci utrpeli zranenia

Gruevského stúpenci vtrhli do parlamentu v reakcii na fakt, že zákonodarný zbor zvolil hlasmi doteraz opozičných sociálnych demokratov a poslancov zastupujúcich záujmy albánskeho etnika. Gruevského vládnuca strana VMRO-DPMNE označila zvolenie Xhaveriho za "puč".

Výtržníci fyzicky napadli nielen poslancov, ale aj novinárov. Malému množstvu policajtov sa ich nepodarilo zastaviť. Najmenej ôsmi poslanci, okrem iného aj predseda doteraz opozičných sociálnych demokratov Zoran Zaev a líder jednej z albánskych strán Zijadin Sela, utrpeli zranenia.

Násilnosti v Skopje prostredníctvom Twitteru odsúdili vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Federica Mogheriniová, komisár EÚ pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn a viacerí zahraniční veľvyslanci.

Prezident zvolal zasadnutie

Doteraz sa táboru Nikolu Gruevského darilo brániť vzniku novej vlády na základe výsledkov volieb z 11. decembra 2016. Poslanci z radov kolegov dlhoročného premiéra využili rôzne prieťahy v procesnom konaní a možnosť trvalého rečnenia v zákonodarnom zbore, čím parlament fakticky ochromili.

V praxi tak až do štvrtka zabránili voľbe nového predsedu zákonodarného zboru i nového vládneho kabinetu, v čom im pomáhali i Gruevského spojenci - prezident krajiny i doterajší predseda parlamentu.

Ivanov vo svojom nočnom prejave uviedol, že si predvoláva politických lídrov, aby "diskutovali o možnostiach vyriešenia tejto situácie", informovala agentúra DPA. Celkovo utrpelo zranenia v parlamente a pred ním 77 ľudí, uviedla agentúra AP. Medzi zranenými je 22 policajtov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá