Martina Schulza napomenuli europoslanci pre vyplácanie prémií

Martina Schulza napomenuli europoslanci pre vyplácanie prémií
Zdroj foto: SITA/AP
Európsky parlament väčšinou hlasov spochybnil personálnu politiku, vyplácanie prémií a niektoré iné rozhodnutia svojho expredsedu Martina Schulza. Nemecký politik, ktorý sa medzičasom stal volebným lídrom Sociálnodemokratickej strany Nemecka a vyzývateľom Angely Merkelovej v parlamentných voľbách, dostal napomenutie.

Peniaze daňových poplatníkov

Europoslanci napriek stredajšiemu stanovisku expertov z Európskeho úradu pre boj proti korupcii, podľa ktorého sa Schulz nedopustil pochybení zásadného významu, upozornili aj na prípad neadekvátneho narábania s peniazmi daňových poplatníkov v konkrétnom prípade služobných ciest jeho blízkeho spolupracovníka Markusa Engelsa.

Schulzova materská strana podrobila hlasovanie poslancov EP ostrej kritike a upozornila na postoj europoslancov z konkurenčných strán CDU/CSU, ktoré ho popri iných pravicových subjektoch podporili. Generálna tajomníčka SPD Katarina Barleyová pre agentúru DPA v tejto súvislosti uviedla, že to je pre ňu signálom, aká panika vládne v bloku CDU/CSU.

Oficiálne vyšetrovanie nezačali

Za napomenutie nehlasovali však iba európski ľudovci, ale aj liberáli, zelení, členovia frakcie združujúcej protieurópske, pravicovopopulistické a extrémistické strany vrátane Marine Le Penovej, či v ojedinelých prípadoch aj sociálni demokrati.

V jednom rozhovore označil Schulz svoje personálne rozhodnutia v období, keď predsedal Európskemu parlamentu, za korektné a postup Európskeho parlamentu označil nazval predvolebným manévrom, v rámci ktorého sa spojili protieurópske sily, konzervatívci i zelení. Za dôkaz toho považuje jeho SPD aj rozhodnutie OLAF, ktorý sa rozhodol nezačať oficiálne vyšetrovanie ani voči Schulzovi, ani žiadnemu z jeho spolupracovníkov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá