Špeciálne zariadenia v slovenských tuneloch majú pomôcť pri nehodách

Špeciálne zariadenia v slovenských tuneloch majú pomôcť pri nehodách
Zdroj foto: TA3/NDS
Bezpečnosť v tuneloch na Slovensku by mali zvýšiť transportné zariadenia, ktoré do nich pribudli. Ako uviedla hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Michaela Michalová, transportné zariadenia sa nachádzajú v každom priečnom prepojení s únikovou štôlňou v oboch jednorúrových tuneloch za dverami núdzového východu.

Lepšia orientácia

Transportným prostriedkom je vozík, ktorý sa pohybuje po povrchu na kolesách. "Je vybavený plochou, na ktorú sa pacient na podložke upevní pomocou popruhov. Po naložení a zafixovaní pacienta je možné posúvať transportné zariadenie únikovou štôlňou až na voľné priestranstvo," vysvetlila hovorkyňa NDS. Vozíky sú určené pre všetkých účastníkov v tuneli v prípade mimoriadnej udalosti.

NDS zároveň vo všetkých tuneloch unifikovala dvere SOS na oranžovú farbu a dvere únikových východov na zelenú so zelenými LED svetlami po obvode. "Týmto sme zlepšili orientáciu vodičov v tuneloch," dodala hovorkyňa NDS.

Preverili súčinnosť zložiek

Súčasťou bezpečnosti v tuneloch je aj pravidelné cvičenie zložiek NDS a integrovaného záchranného systému. Ostatné cvičenie, pri ktorom sa odohrávala dopravná nehoda spojená s požiarom, sa uskutočnila v tuneli Branisko, ktorý je súčasťou diaľnice D1 medzi Beharovcami a Fričovcami.

"Účelom cvičenia je preveriť súčinnosť zložiek IZS a v neposlednom rade pripomenúť motoristom, ako sa majú správať, keby sa takáto nehoda s požiarom stala," uzavrela Michalová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá