Mayová prijala Junckera, vyjasňovali si okolnosti Brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová prijala predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a hlavného vyjednávača EÚ pre Brexit Michela Barniera. Stalo sa tak iba niekoľko dní pred mimoriadnym summitom Únie o Brexite.

Podrobnosti o stretnutí neboli predbežne známe, malo však ísť o vysvetlenie si niektorých otázok ohľadne rokovaní o vystúpení Británie z EÚ. Mayovej kancelária označila stretnutie za "užitočné". Zopakovala počas neho, že Londýnu záleží na "hlbokom a osobitnom partnerstve" s EÚ.

Nemecký ekonomický denník Handelsblatt informoval s odvolaním sa na diplomatické zdroje z EÚ, že v Bruseli panujú nejasnosti okolo toho, kto bude viesť rokovania o Brexite za britskú stranu. Špekulácie, že britský minister pre Brexit David Davis by mohol prísť o svoju funkciu po parlamentných voľbách 8. júna, odmietol hovorca britskej vlády v stredu komentovať.

Britský denník Daily Telegraph napísal s odvolaním sa na nemenovaných britských predstaviteľov, že Brusel chce, aby Londýn prispieval do rozpočtu EÚ do roku 2020 výmenou za "rozumné podmienky prechodného obdobia po Brexite" najmenej dva roky po plánovanom vystúpení Británie z EÚ v marci 2019. Summit EÚ o základných črtách rokovaní o Brexite je na programe v sobotu v Bruseli bez účasti Británie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá