SaS kritizuje, že Holjenčík stále chodí na Úrad pre reguláciu

Jozef Holjenčík napriek svojmu odstúpeniu stále ovplyvňuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Tvrdia to poslanci strany SaS. Bývalý šéf Regulačného úradu, ktorý čelil tlaku v kauze vysokých cien energií, sa vraj stále zúčastňuje na rokovaniach úradu. Rezort hospodárstva tvrdí, že ÚRSO je plne nezávislý orgán a za jeho riadenie nesie zodpovednosť súčasné vedenie úradu.

Holjenčík vraj o ničom nerozhoduje

Predstavitelia opozičnej strany Sloboda a Solidarita, poslanci Jana Kiššová (podpredsedníčka SaS) a Karol Galek (tímlíder SaS pre energetiku) uviedli, že sa Holjenčík naďalej zúčastňuje na činnostiach ÚRSO. Nový čas minulý týždeň informoval, že v sídle úradu sa Holjenčík objavuje aj dva mesiace po svojom odchode. "Na ÚRSO sa stále niekoľkokrát do týždňa objavuje," prezradil vraj zdroj z regulačného úradu.

"Na základe medializovaných informácií je zjavné, že 'samoodstúpený' bývalý šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík na tomto úrade ešte stále úraduje, a to aj napriek tomu, že on je tým zodpovedným za chaos s cenami energií, ktorý prepukol začiatkom tohto roku," priblížila Kiššová. Inštitúcia doteraz nemá nového riaditeľa a Holjenčíkove povinnosti prebral zastupujúci predseda Miroslav Čelinský, s ktorým roky spolupracoval.

Svoje návštevy na úrade denníku potvrdil aj samotný Holjenčík. "Chodím tam len na návštevy, keď ma pozvú na rokovanie, alebo keď tam ešte potrebujú vysvetlenie k nejakým podrobnostiam, ktoré boli v rámci ÚRSO dlhodobo rozbehnuté. O ničom nerozhodujem," upozornil Holjenčík. Dodal, že nie sú pravdivé informácie o tom, že by bol vyvíjaný na zamestnancov nejaký tlak, aby o jeho návštevách nehovorili.

Kiššová sa pýta na honorár

Podľa informácií, ktoré Holjenčík podľa Kiššovej sám poskytol, úrad navštevuje, na požiadanie sa zúčastňuje na rokovaniach tohto úradu a poskytuje jeho pracovníkom poradenstvo.

"Túto situáciu považujeme za daných okolností za absurdnú. Chcela by som sa spýtať súčasného vedenia regulačného úradu, na základe čoho poskytuje Jozef Holjenčík svoje služby, svoju súčinnosť a svoje poradenstvo. Na základe akého mandátu, respektíve z akého poverenia tieto služby vykonáva, prípadne za aký honorár to robí. Najdôležitejšou otázkou zostáva, akú nesie zodpovednosť za poskytované informácie a za svoje dodávané služby," povedala Kiššová.

"Chcem preto vyzvať ministra hospodárstva SR Petra Žigu, aby v tejto veci konal. Ak to celé s Holjenčíkovým samoodstúpením nebolo len trápne divadlo pre rozčúlených občanov, tak aj v tejto situácii by mal vyslať jasný signál vedeniu regulačného úradu, aby pohyb Jozefa Holjenčíka na úrade pre vedenie nebol vítaný," zdôraznila poslankyňa.

Úrad má podpredsedu aj opodstatnenie

Podľa Galeka je ÚRSO už dnes funkčný "osobou svojho podpredsedu a štruktúrou, ktorá má zákonné opodstatnenie a zákonný podklad". "Nie je teda dôvod na to, aby sa úrad nechal ovplyvňovať niekým, ktorý bol v minulosti hlavným zodpovedným za kauzu vysokých cien energií," podčiarkol Galek.

Ak sa Holjenčík zúčastňuje zasadaní Regulačnej rady, Galeka by zaujímalo, či má expredseda ÚRSO prístup k obchodným tajomstvám, ktoré môžu byť predmetom rokovaní. "Vyzývam preto vládu, aby nečakala na zmeny v legislatíve a predložila prezidentovi návrh, meno nového predsedu regulačného úradu. Zamedzilo by sa tým ďalším škodám, ktoré by mohol Jozef Holjenčík na úrade napáchať," dodal Galek.

Hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz zdôraznil, že ÚRSO v súčasnosti v plnej miere riadi výhradne jeho podpredseda Miroslav Čelinský.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá