Astronautka mala telefonát z Oválnej pracovne. Dosiahla nový rekord

Astronautka mala telefonát z Oválnej pracovne. Dosiahla nový rekord
Zdroj foto: SITA/AP
Americký prezident Donald Trump zablahoželal astronautke Peggy Whitsonovej k vytvoreniu nového amerického rekordu v počte dní strávených vo vesmíre.

Na konte má toho viac

Trump na Medzinárodnú vesmírnu stanicu telefonoval z Oválnej pracovne Bieleho domu, pričom počas videokonferencie mu spoločnosť robili tiež jeho dcéra Ivanka a astronautka Národného úradu pre letectvo a vesmír Kate Rubinsová. Súčasná veliteľka ISS Whitsonová prekonala rekord Jeffa Williamsa, ktorý strávil vo vesmíre celkovo 534 dní.

Vo veku 57 rokov je táto astronautka aj najstaršou ženou, ktorá letela do kozmu. Drží tiež rekord v počte výstupov ženy do voľného priestoru a je aj prvou ženou, ktorá velila na ISS dvakrát. "Dnešok je veľmi špeciálnym dňom v úžasnej histórii amerického vesmírneho letectva," povedal Trump podľa spravodajskej stanice CNN, pričom Whitsonovej rekord označil za "fantastický". "V mene nášho národa a úprimne, aj v mene celého nášho sveta, Vám chcem poďakovať," pokračoval.

Samotná Whitsonová uviedla, že prekonať takýto rekord je pre ňu veľkou cťou. Trump ďalej zažartoval, že astronauti ho ohromujú viac než politici, s ktorými denne prichádza do styku. S Whitsonovou ďalej diskutoval tiež o cestovaní na Mars, ktoré je stále veľmi vzdialenou budúcnosťou.

Hovorili o experimente s močom

Trump zavtipkoval, že by si želal tieto veci urýchliť natoľko, aby sa na Mars podarilo vycestovať už počas jeho prvého a v najhoršom prípade druhého funkčného obdobia v prezidentskom úrade.

Whitsonová s ďalším astronautom Jackom Fischerom počas videokonferencie Trumpa informovali tiež o experimente na ISS, v rámci ktorého vyrobili z moču pitnú vodu, ktorú následne aj vypili. "Nie je to také zlé, ako sa zdá," povedala Whitsonová. Trump astronautov pochválil, vyjadril však zároveň radosť, že podobné experimenty on sám absolvovať nemusí.

Whitsonová sa narodila v americkom štáte Iowa, má doktorát z biochémie a pracovala pre NASA na viacerých popredných výskumných projektoch. V roku 1996 ju vybrali ako kandidátku na astronautku. Po prvý raz letela do kozmu v roku 2002 a v roku 2007 sa stala prvou veliteľkou ISS. Naspäť na Zem vráti v júni.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá