Lídri v Bratislave dohodli vznik skupiny na kontrolu Europolu

Aktualizované:
Národné parlamenty členských štátov EÚ vytvoria Spoločnú parlamentnú kontrolnú skupinu na kontrolu činnosti Europolu, pričom každý členský štát bude do nej nominovať do štyroch členov. Bez ohľadu na ich počet však bude mať každá krajina v komisii jeden hlas.

"Podarila sa nám veľmi dobrá diplomatická práca. Boli poctivo vypočuté pripomienky národných parlamentov aj Európskeho parlamentu a podarilo sa nám dospieť ku kompromisu," oznámil predseda NR SR Andrej Danko. Európsky parlament bude mať v tejto komisii 16 členov. Nový orgán bude zasadať dvakrát ročne, raz v Bruseli a raz na území predsedajúcej krajiny. Prvý raz sa má zísť už na jeseň 2017.

Zástupcov za Slovensko vyberie NR SR. Podľa Danka by bolo dobré, keby rozhodujúce slovo mal Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Danko zároveň po skončení summitu označil za pravdivú vetu, že parlamentná demokracia je pod tlakom a miestami ohrozená.

"Spolupráca v EÚ je založená na hodnotách. Únia bola vždy výkladnou skriňou slušnosti, tolerancie a dodržiavania ľudských práv. Presvedčil som sa, že v každom národnom parlamente je problém s populistickými silami, ktoré chcú napádať fungovanie štátov a EÚ ako celku. Zamýšľali sme sa preto, čo robíme zle, ako pristupovať k približovaniu politiky k občanom tak, aby sme obnovili dôveru ľudí v EÚ," povedal Danko. Trend, ktorý môže rozbiť Úniu, musia podľa jeho slov zodpovední ľudia zastaviť. "Je dôležité vyhrnúť si rukávy a pracovať," dodal Danko.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá