Na východe Ukrajiny zahynul člen OBSE, vozidlo narazilo na mínu

Mína zničila vozidlo členov pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Informáciu oznámil rakúsky minister zahraničných vecí Sabastian Kurz, ktorý v súčasnosti organizácii predsedá.

Zahynul Američan

Najmenej jeden pozorovateľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe prišiel o život. Obeťou sa stal americký lekár. Hliadkové vozidlo OBSE, ktoré podľa informácií Českej televízie riadil Čech, narazilo na mínu pri obci Prybyš neďaleko mesta Luhansk a vybuchlo.

Zranenia utrpel český vodič a ďalší člen pozorovateľskej misie - Nemec; oboch previezli do nemocnice. Spravodajskému portálu Novinky.cz to uviedlo české ministerstvo zahraničných vecí. Stav vodiča by nemal byť vážny, dodalo ministerstvo.

Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz ako súčasný výkonný predseda OBSE tiež potvrdil incident. "Smrť kolegu je šokom pre celú OBSE," uviedol Kurz vo vyjadrení na Twitteri. Politik žiada úplné vyšetrenie prípadu s vyvodením zodpovednosti.

Stovky pracovníkov

Explózia nastala počas jednej z kontrolných ciest vozidlom na trase medzi mestami Slovjanoserbsk a Sokiľnyky. Šesťčlenná hliadka pozostávajúca z dvoch obrnených vozidiel OBSE cestovala po úseku v Luhanskej oblasti, ktorý nie je pod kontrolou ukrajinských úradov, ale proruských separatistov.

OBSE vyslala osobitnú monitorovaciu misiu na Ukrajinu v roku 2014, keď vypukol konflikt medzi ukrajinskou vládou a Ruskom podporovanými povstalcami. OBSE má na Ukrajine 600 pracovníkov. Členmi monitorovacej misie vo východoukrajinskej časti nazývanej Donbas sú neozbrojení civilisti a zástupcovia členských štátov OBSE.

Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel vyjadril znepokojenie nad dnešným zabitím pozorovateľa. "Človek, ktorý len chcel pomôcť zaviesť mier a ukončiť boje, dnes prišiel o život," dodal. Medzinárodným spoločenstvom vyrokovaný mierový plán z roku 2015 ešte stále nebol zavedený do praxe.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá