Rozvášnený dav na chvíľu stíchol. Venezuelčania si uctili obete vzbury

Protesty vo Venezuele pokračujú a tisícky ľudí vyšli do ulíc Caracasu aj cez víkend. Zároveň si uctili pamiatku ľudí, ktorí zomreli na predchádzajúcich protivládnych zhromaždeniach. Venezuelčania sa stavajú na odpor už niekoľko týždňov.

Masové protestné akcie vyvolané spormi ohľadom právomocí opozíciou ovládaného parlamentu trvajú vo Venezuele už od začiatku apríla. Opoziční lídri sa okrem iného dožadujú vypísania predčasných volieb. Účastníci pokojného sobotného pochodu boli oblečení v bielom a na znak úcty k obetiam protestov mali na rukách čierne stužky.

Po prvýkrát od začiatku protestov dav prešiel z bohatšej východnej časti Caracasu do tradične provládnej západnej časti mesta bez odporu zo strany bezpečnostných zložiek. Opozičný politik Freddy Guevara prirovnal príchod demonštrantov do chudobnejšej časti mesta k "prekročeniu Berlínskeho múru".

Pred sídlom konfederácie rímskokatolíckych biskupov držal dav minútu ticha a pohrúžil sa do modlitieb. V následných príhovoroch k účastníkom pochodu zopakovalo niekoľko opozičných lídrov svoje požiadavky vypísať predčasné voľby v krajine a oslobodiť väznených oponentov vlády. "Nech to počuje každý: diktatúra zažíva svoje posledné dni," uviedla v príhovore María Corina Machadová, ktorá ešte v roku 2014 prišla o mandát vo venezuelskom Kongrese a dostala zákaz zastávať verejnú funkciu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá