Maďari nesúhlasia s vládou Orbána, skandovali posmešné heslá

Tisícky Maďarov sa zišli v Budapešti na ironickom zhromaždení, ktoré pod názvom "Pochod mieru za vládu, za Rusko a proti všetkému ostatnému" zorganizovala recesistická Strana dvojchvostového psa.

Protestovali v dobrej nálade

Podľa internetovej stránky denníka Magyar Nemzet účastníci podujatia pochodovali od križovatky Oktogon k Námestiu Lujzy Blahovej. Niesli transparenty s ironickými heslami, ktoré odvodili z hesiel propagandy vlády premiéra Viktora Orbána, ako napríklad: "Nechceme Brusel, nechceme peniaze", "Odkazujeme Moskve, že nám chýba" či "Na maďarskú zem maďarských migrantov".

Bezpečnosť pochodu, ktorý sa podľa Magyar Nemzetu niesol v dobrej nálade, zaisťovala polícia. V úvode zhromaždenia bolo zhruba tisíc ľudí, k nim sa však postupne pridávali ďalší.

Zakladateľ a predseda Strany dvojchvostového psa Gergely Kovács v prejave okrem iného ocenil, že Maďarsko nevstúpilo do eurozóny a nezaviedlo euro. Potom však položil ironickú otázku: "Prečo ale ešte stále neplatíme rubľom?"

Požiadavky sprevádzal smiech

Viacerí zhromaždení požadovali výstavbu nových hraničných zábran, štadiónov namiesto nemocníc, zrušenie starobných dôchodkov a namiesto nich znovuzavedenie ľudových milícií. Každú požiadavku sprevádzal hlasný smiech. Pochod sa napokon bez incidentov skončil na Alžbetinom námestí.

Strana dvojchvostového psa bola pôvodne iba združením, ktoré sa venovalo street artu. V posledných rokoch však získala slušný vplyv a stala sa jedným zo symbolov odporu voči politike vlády Viktora Orbána a tradičným maďarským politickým stranám. Ako oficiálnu politickú stranu ju zaregistrovali v roku 2014.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá