„Buďte rozvážni, nechoďte do hôr!“ Nebezpečné podmienky ohrozujú turistov, Poľsko zatvorilo Tatry
Poľský Tatranský národný park (TPN) v utorok (31. 2.) až do odvolania úplne uzavrel celé svoje územie pre verejnosť pre nebezpečné podmienky spôsobené intenzívnym snežením. Turistov varuje, aby nechodili do hôr. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR podľa oznámenia TPN.
Platí lavínové nebezpečenstvo
Hlavným dôvodom sú stromy a konáre, ktoré sa lámu pod ťarchou čerstvo napadaného snehu a priamo ohrozujú návštevníkov. Platí tiež tretí stupeň lavínového nebezpečenstva.
Správa parku vyzvala turistov, aby nevstupovali do horského terénu a sledovali aktuálne informácie o situácii. Bezpečnosť návštevníkov závisí od ich individuálnych rozhodnutí, zdôraznila.
„Buďte rozvážni! Nechoďte do hôr!“ uvádza správa TPN vo výzve verejnosti. Naďalej platí odporúčanie sledovať ďalšie oznámenia TPN a horskej záchrannej služby TOPR.
SHMÚ varuje pred silným vetrom a závejmi, do Tatier prišla ďalšia vlna sneženia. Kde platia výstrahy?
Už skôr v utorok správa parku rozhodla o uzavretí cesty k vyhľadávanému Morskému oku a varovala pred vstupom do TPN, pretože po intenzívnom snežení panuje zvýšené lavínové nebezpečenstvo.
Podľa agentúry PAP v meste Zakopané napadlo už 40 centimetrov snehu a nepriaznivé počasie spôsobilo dopravné obmedzenia v prihraničných oblastiach so Slovenskom. Pre popadané stromy sa miestami tvoria kolóny, v Tatranskej Bukovine mali vodiči problém prejsť úsekmi so strmým stúpaním a v časti obce Biely Dunajec spadol do priekopy snežný pluh.
Extrémne boli mrazy aj vysoké jarné teploty. Slovensko má za sebou ďalšiu teplú zimu, ale aj rekord dekády