Francúzske voľby sú plné otáznikov, ukázal posledný prieskum

Výsledky posledných prieskumov pred nedeľnými prezidentskými voľbami vo Francúzsku potvrdzujú minimálny rozdiel medzi štyrmi hlavnými kandidátmi. Podľa agentúry AFP je rozdiel medzi prvým a posledným z favorizovanej štvorice len okolo päť percent.

Štyria favoriti

Centrista Emmanuel Macron by mal podľa AFP získať na základe v piatok zverejnených prieskumov 23 až 24,5 percenta. Druhá Marine Le Penová 22 až 23 percent a tretí pravicový kandidát François Fillon 19 až 21 percent. Na štvrtom mieste je reprezentant ľavice Jean-Luc Mélenchon s podporou 18 až 19,5 percenta hlasov.

Predpovede volebných výsledkov podľa AFP komplikujú tesné výsledky prieskumov verejnej mienky. Veľkou otázkou je aj volebná účasť a vysoké percento nerozhodnutých voličov a vplyv štvrtkového teroristického útoku v Paríži. Analytici tak nevedia odhadnúť, kto sa napokon stretne v boji o prezidentský úrad v druhom kole.

Vo voľbách budú môcť Francúzi vyberať z celkovo jedenástich kandidátov. Predvolebná kampaň skončila v piatok v noci a aktuálne už politici nesmú verejne vystupovať. Nesmú sa zverejnňovať ani výsledky prieskumov.

Volia v predstihu

Prví voliči môžu odovzdať svoje hlasy už v sobotu. Obyvatelia niektorých zámorských území môžu voliť s predstihom jedného dňa vzhľadom na časový posun. Prvé volebné miestnosti otvorili o 8.00 hod miestneho času - 12.00 hod stredoeurópskeho času na súostroví Saint Pierre a Miquelon pri východnom pobreží Kanady. Podľa úradov tam žije približne 5000 oprávnených voličov.

O dve hodiny neskôr sa hlasovanie začalo na francúzskych zámorských územiach v Južnej Amerike a Karibiku, ku ktorým patria Francúzska Guyana, Guadeloupe, Martinik, Svätý Martin a Svätý Bartolomej. Od 20.00 hod stredoeurópskeho času môžu voliť aj obyvatelia Francúzskej Polynézie. Okrem toho môžu v predstihu hlasovať francúzski občania na veľvyslanectvách a konzulátoch v Severnej a Južnej Amerike.

Veľká väčšina zo 47 miliónov francúzskych voličov sa bude môcť na prvom kole prezidentských volieb zúčastniť v nedeľu. Predvolebná kampaň sa oficiálne skončila v noci z piatka na sobotu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá