Na základňu afganskej armády zaútočili ozbrojenci, zabili desiatky ľudí

Počet vojakov, ktorí zahynuli pri útoku na afganskú vojenskú základňu, stále nie je jasný. Podľa pôvodných správ malo zomrieť až 140 mužov. Minister obrany ale povedal, že o život prišla približne stovka vojakov. Zaútočilo minimálne šesť ozbrojencov zvonka a ďalší štyria sa mali infiltrovať na základni. K útoku sa prihlásil Taliban.

Terčom útoku sa stalo armádne veliteľské stredisko niekoľko kilometrov od mesta Mazáre Šaríf, metropoly provincie Balch. Útočníci Talibanu boli oblečení v armádnych uniformách a dorazili na základňu na troch vojenských vozidlách so sfalšovanými dokumentmi, uviedol predtým zdroj z armády.

Militanti podľa neho vystrelili raketu na vstupnú bránu. Desať útočníkov sa následne presunulo do mešity, kde sa armádni príslušníci zhromaždili na piatkových modlitbách, a potom do jedálne.

Taliban tvrdí, že zahynulo alebo utrpelo zranenia viac než 500 vojakov a dôstojníkov, pričom štyria z útočníkov boli príslušníkmi armády, ktorí slúžili na tejto základni a dobre ju poznali. Fundamentalistické hnutie zverejnilo aj fotografie údajných útočníkov. Pri útoku podľa DPA neutrpeli zranenia žiadni nemeckí vojaci, ktorí pôsobia v severnom Afganistane, kde poskytujú poradenstvo miestnym kolegom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá