Trump sa opäť vyhráža, chce si posvietiť na čínsku oceľ

Americký prezident Donald Trump odštartoval kampaň, ktorej cieľom je zistiť, či oceľ, vyrobená v Číne a iných krajinách, ohrozuje ekonomickú bezpečnosť Spojených štátov. Washington je v prípade potreby pripravený uvaliť na čínske produkty vyššie dovozné clá.

Národná bezpečnosť

USA skúmajú vplyv dovozu ocele na národnú bezpečnosť, uviedol americký minister obchodu Wilbur Ross. Prezident Donald Trump počas svojej predvolebnej kampane prisľúbil, že obmedzí dovoz ocele, ktorý podľa neho poškodzuje americký priemysel.

"Zachovanie produkcie americkej ocele je nesmierne dôležité pre našu národnú bezpečnosť a náš zbrojársky priemysel," uviedol Ross pri podpise príslušného nariadenia. "Oceľ je rozhodujúca pre našu ekonomiku rovnako ako pre našu armádu. V tejto oblasti si nemôžeme dovoliť byť závislí od zahraničných krajín."

Na skúmanie majú 270 dní

Ross dodal, že v tomto komplexnom skúmaní nejde o individuálne antidumpingové snahy týkajúce sa špecifických produktov a konkrétnych krajín. Dovoz ocele do USA vlani stúpol o 19,6 % a aktuálne predstavuje 26 % celého trhu.

Nadmerné výrobné kapacity v Číne kritizujú mnohí americkí a európski politici. Aktuálne skúmanie zo strany USA sa však netýka len Číny, ale všetkého dovozu ocele. Skúmanie musí byť hotové v priebehu 270 dní, ale podľa Rossa výsledky by mali byť známe v priebehu 30 až 50 dní.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá