Rektorovi akadémie ponúkli úplatok, informoval šéf polície

Policajný šéf Tibor Gašpar informoval o úplatku, ktorý mali ponúknuť rektorovi mikulášskej akadémie. Na tlačovej besede sa však vyjadril aj k veľkému protikorupčnému protestu, na ktorom padlo aj jeho meno.

Chcel zabezpečiť pozitívny prístup

Polícia v uplynulých dňoch odhalila dva prípady korupcie. Prvý prípad sa týkal práve Akadémie ozbrojených síl. „V kancelárii rektora oprávnený zamestnanec právnickej osoby odovzdal rektorovi akadémie darčekovú tašku, v ktorej sa mala nachádzať jedna fľaša whisky, nejaké cukrovinky a desať kusov bankoviek v nominálnej hodnote 500 eur v celkovej hodnote 5000 eur,“ povedal Gašpar s tým, že ku skutku malo dôjsť 1. februára tohto roka.     

Zamestnanec právnickej osoby si tak podľa neho chcel zabezpečiť „pozitívny prístup rektora pri uzatváraní obchodných vzťahov do budúcna.“ Rektor akadémie však kontaktoval políciu a policajný vyšetrovateľ tak 12. apríla tohto roka mohol vzniesť obvinenie z nepriamej korupcie 40-ročnému Arpádovi C. Súčasne obvinil aj právnickú osobu, ktorej zamestnanec sa mal korupčného správania dopustiť.

 

Druhý prípad sa stal v decembri minulého roka. „Obvinený Alojz V., 60–ročný, si žiadal pre seba úplatok vo výške 10.000 eur od ďalšieho obvineného Ľubomíra B., 37-ročného, z dôvodu, že mu zabezpečí u obchodného zástupcu konkrétnej poisťovne, aby sa uzavrela antidatovaná poistná zmluva, aby si mohol uplatniť škodu vyplývajúcu z dopravnej nehody,“ uviedol Gašpar. Polícia teda stíha osoby za trestný čin korupcie a aj pokus poisťovacieho podvodu. Ľubomír B. podľa Gašpara v tomto prípade peniaze prisľúbil.

So stoličkou nie je zrastený

Gašpar ocenil zvládnutie bezpečnostných opatrení a priebehu pochodu proti korupcii, ktorý sa uskutočnil v utorok 18. apríla. „My sme mali informácie o tom, že bude tam nejaká snaha dostať do konfrontácie políciu s účastníkmi tohto pochodu, vyvolať akýsi obraz toho, že polícia chce zakročiť a rozpustiť alebo represívne voči pochodu pôsobiť,“ povedal Gašpar. Organizátorom podľa neho navrhli množstvo opatrení, ktoré oni aj realizovali a ktoré prispeli k tomu, že priebeh bol pokojný a nedošlo k žiadnemu narušeniu verejného poriadku. Ocenil prácu organizátorov aj polície.    

Gašpar sa vyjadril aj k požiadavke na jeho prípadné odstúpenie z funkcie policajného prezidenta. „Mojou úlohou ako policajného prezidenta je zabezpečiť boj s korupciou z materiálneho hľadiska, personálneho hľadiska, zabezpečiť vzdelávanie policajtov a nejakú stratégiu,“ pripomenul s tým, že osobne korupčné trestné činy nevyšetruje.     

Necíti potrebu, aby odstúpil za nejaké zlyhanie v odbornej oblasti, nakoľko „sme Policajný zbor a bezpečnosť Slovenska posunuli dopredu, sú tu čísla, ktoré slovenská polícia nikdy nedosahovala.“ Ak by sa však minister vnútra rozhodol odvolať ho z politických dôvodov, bude to rešpektovať.     

„Ja nie som s tou stoličkou zrastený. Som tu už piaty rok a trošku to cítim na zdravotnom stave, už som uvažoval, že odídem z tejto pozície po voľbách v marci, bola požiadavka, aby som absolvoval slovenské predsedníctvo na čele Policajného zboru. Povedal som to verejne niekoľkokrát, ak dôjde k zmene ustanovenia policajného prezidenta, tak ako to požaduje napríklad ministerka spravodlivosti, ja sa do ďalšieho výberového konania určite neprihlásim,“ uzavrel Gašpar.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá