Fotogaléria: V centre Bratislavy vyrástla poľná nemocnica

Fotogaléria: V centre Bratislavy vyrástla poľná nemocnica
Zdroj foto: SITA/Peter Maďar
Prácu zdravotníkov v rizikových oblastiach približuje v centre Bratislavy výstava, ktorú pripravila humanitárna organizácia Lekári bez hraníc. Súčasťou expozície pod holým nebom sú stany a ďalšie priestory, ktoré lekári používajú v misiách po celom svete.

"Našim princípom je, že starostlivosť musí byť neutrálna a nestranná. Nehľadíme na to, akej je kto národnosti, akého je náboženstva, k akej bojujúcej strane patrí. Pre nás je dôležité to, že človek je chorý alebo zranený a v tej chvíli ho ošetríme," povedal riaditeľ českej kancelárie Lekárov bez hraníc Pavel Gruber.

Pražská kancelária v rámci organizácie zabezpečuje aj spoluprácu s niekoľkými desiatkami slovenských lekárov. Návštevníci interaktívnej výstavy si za sprievodu zdravotníkov, ktorí boli nasadení v zahraničných misiách, môžu prezrieť napríklad poľnú chirurgickú jednotku, izolačnú jednotku na liečbu cholery, centrum liečby podvýživy, spôsob zabezpečenia pitnej vody či stany pre utečencov.

Lekári bez hraníc poskytujú zdravotnú starostlivosť v takmer 70 krajinách sveta, vyrážajú do oblastí, kde prepukli epidémie nákazlivých chorôb, prírodné katastrofy alebo ozbrojené konflikty. Vlani pôsobili napríklad v Južnom Sudáne, Afganistane, Iraku či Jemene.

"Dôležitá je finančná nezávislosť. My v súčasnej chvíli takmer neprijímame žiadne dary od vlád a sme financovaní z peňazí drobných darcov. To nám umožňuje, aby sme pomáhali tam, kde si myslíme my, že je to potrebné," povedal Gruber.

Podľa anestéziologičky Evy Kušíkovej, ktorá bola na misiách organizácie v Afganistane a na Haiti, hlavnú časť chirurgických výkonov tímu tvoria zákroky v súvislosti so zraneniami ľudí aj z oblastí postihnutých ozbrojenými konfliktami. Zdravotníci tiež poskytujú starostlivosť matkám s deťmi a ďalším skupinám osôb.

Výstava organizácie Lekárov bez hraníc sa na Slovensku koná prvýkrát, v centre Bratislavy potrvá do začiatku budúceho týždňa. Vlani bola expozícia v Prahe, v budúcnosti by sa mala presunúť do ďalších miest v Českej republike a na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá