Erdoganovi k úspechu v referende gratulovali Trump aj Putin

Erdoganovi k úspechu v referende gratulovali Trump aj Putin
Zdroj foto: SITA/AP
Americký prezident Donald Trump zagratuloval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi k jeho víťazstvu v nedeľňajšom referende, ktoré mu rozširuje právomoci. Kremeľ informoval, že Erdoganovi blahoželal aj Vladimir Putin.

Trumpov telefonát kontrastuje s obavami európskych lídrov, že výsledok referenda - 51,4 percent v prospech týchto zmien - odhalil hlboký rozkol v tureckej spoločnosti. Hlavná turecká opozičná strana požaduje anulovanie výsledkov.
Vďaka zmenám, ktoré budú zavedené pred prezidentskými a parlamentnými voľbami v novembri 2019, sa Turecko stane prezidentskou republikou. Erdoganovi to umožní zostať pri moci do roku 2029.

Telefonát Putina s Erdoganem potvrdil bez ďalších podrobností hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Podľa tureckých zdrojov si obaja štátni predstavitelia vymenili názory na možnosť rýchlejšej normalizácie vzájomných vzťahov, ktoré pred rokom narušilo zostrelenie ruského bojového lietadla nad sýrsko-tureckou hranicou.

Erdoganovo tesné víťazstvo v referende bolo volebnou komisiou uznané za legitímne, a to napriek vyhláseniam opozície o nezrovnalostiach, ktoré mali hlasovanie údajne sprevádzať. Európska komisia vyzvala tureckú vládu, aby spustila "transparentné vyšetrovanie" týchto obvinení. Európska únia upozorňuje Turecko, aby "veľmi starostlivo zvážilo ďalšie kroky".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá