Autosalón v Shanghai odštartoval. Audi prináša pokrokový e-tron Sportback concept

Pr správa
Autosalón v Shanghai odštartoval. Audi prináša pokrokový e-tron Sportback concept
Zdroj foto:
Dizajnová štúdia a nosič techniky, elektromobil a vysoko výkonné vozidlo v kabáte kupé: Audi e-tron Sportback concept ako všestranný koncepčný automobil má svetovú premiéru v čínskej metropole Šanghaj.

Na jarnom medzinárodnom autosalóne Auto Shanghai 2017 značka so štyrmi kruhmi predstavuje štúdiu päťdverového kupé  Gran Turismo s elektrickým pohonom o výkone 320 kW. Dizajn kupé, lakovaného vo farebnom odtieni Luxsilber, spája klasické prvky Audi s rozličnými inovatívnymi detailmi. Tak vzniká elektrizujúca architektúra, dôsledne vyvinutá špeciálne pre technológiu a priestorové nároky komponentov elektrického pohonu.

Audi e-tron Sportback predstavuje pre Audi dôležitú etapu na ceste k elektrickej mobilite. Rupert Stadler, predseda predstavenstva  AUDI AG, zdôraznil: „V roku 2018 začíname modelom Audi e-tron – prvým elektromobilom vhodným na každodennú premávku v našom ťažiskovom segmente trhu. S dojazdom vyše 500 kilometrov a osobitým zážitkom z jazdy sa toto elektrické SUV stane Must-have budúceho desaťročia. A už v roku 2019 bude nasledovať so sériovou verziou Audi e-tron Sportback emocionálna verzia kupé, nadchýnajúca a už na prvý pohľad rozoznateľná ako automobil s elektrickým pohonom.“

Vo svojom interiéri v svetlých farbách Audi e-tron Sportback concept poskytuje syntézu funkčnej čistoty a redukcie ovládacích prvkov ako princíp dizajnu. Veľkoplošné, na dotyk citlivé obrazovky pod centrálnym displejom, na stredovej konzole a čalúnení dverí slúžia na informovanie a interakciu so systémami vozidla. Horizontálne plochy na prístrojovom paneli a zdanlivo vznášajúca sa stredová konzola sprostredkúvajú štyrom členom posádky pocit veľkého priestoru.

Inováciu viditeľnú vo dne i v noci poskytuje osvetľovacia technika štúdie. Digitálne ovládané matrice z diód LED na prednej a zadnej časti umožňujú vynikajúci svetelný výkon. Miniatúrne digitálne matricové projektory premietajú symboly na asfalt, čím robia zo svetla všestranný, dynamický komunikačný kanál s okolím.

Na pohon Audi e-tron Sportback využíva konfiguráciu, ktorú bude možné nájsť aj v budúcich sériových modeloch Audi s elektrickým pohonom: jeden elektromotor na prednej náprave a dva elektromotory na zadnej náprave poháňajú všetky štyri kolesá a robia z výkonného kupé typický model Audi quattro.

Celkový výkon 320 kW (v prepočte 435 k) – pri funkcii Boost dokonca až 370 kW (v prepočte 503 k) – zaručuje vysokú dynamiku – šprint z 0 na 100 km trvá iba 4,5 sekundy. Úplne nabitá batéria s kapacitou 95 kWh umožňuje dojazd vyše 500 kilometrov (NEDC).

Dr. Dietmar Voggenreiter, člen predstavenstva AUDI AG pre marketing a predaj, upozorňuje na osobitný význam elektromobility na čínskom automobilovom trhu: „Audi e-tron Sportback celkom cielene predstavujeme po prvý raz tu v Šanghaji, pretože Čína je celosvetovo najväčší trh pre elektrické automobily. To platí rovnako pre infraštruktúru a podporu, ako aj pre odbyt. Už dnes je v Číne približne 150.000 nabíjacích staníc a do konca roka 2017 k nim pribudne ďalších 100.000. Sme dobre pripravení na tento razantný rast. V najbližších piatich rokoch začneme v Číne predávať päť modelov e-tron, medzi nimi aj vozidlá s čisto elektrickým pohonom a dojazdom výrazne nad 500 kilometrov ako Audi e-tron Sportback.“

Emocionálny a energický: dizajn kupé Audi

Pri prvom stretnutí s novými tvarmi oko hľadá známe prvky. Dizajn  Audi e-tron Sportback ich poskytuje z každej perspektívy – a napriek tomu prekvapuje aj úplne novými líniami a riešeniami. Príkladom je predná časť elektrickej štúdie. Jednodielna maska chladiča Singleframe, ktorá je od roku 2003 poznávacím znakom každého Audi, sa dá nájsť aj tu.

No vyhotovenie masky je prispôsobené absencii funkcie prívodu vzduchu k chladiču. Elektromotor poháňajúci predné kolesá nemá ani zďaleka takú veľkú potrebu chladiaceho vzduchu ako spaľovací motor – a preto môže veľký otvor na prednej časti automobilu odpadnúť.

Známy osemuholník masky Audi, štylizovaný široko a horizontálne, v tomto prípade lemuje veľkoplošný kryt prednej časti motorového priestoru, lakovaný vo farbe karosérie. Jeho plasticky tvarovaný povrch  nesie štruktúrovaný  vzor a korunuje ho logo štyroch kruhov – rovnako ako mriežku klasickej masky Audi Singleframe.

Centrálna plocha je na okrajoch pretiahnutá dozadu a tým vytvára štrbinu na vstup vzduchu do motorového priestoru. Otvor na vstup vzduchu v nárazníku je tiež lemovaný osemuholníkovým rámom, lakovaným čiernou farbou, ktorý zaberá takmer celú šírku prednej časti karosérie.

Novými cestami išli dizajnéri Audi aj pri kapote, cez ktorú prúdi vzduch. Kapota, ktorá je v prednej časti pretiahnutá hlboko nadol, má na prednej hrane vytvorený mostík spájajúci  predné blatníky. Tento  mostík súčasne funguje ako prvok na vedenie vzduchu. Vďaka tomuto dizajnovému prvku pôsobí predná časť karosérie výrazne dynamickejšie ako masívna predná časť automobilu so spaľovacím motorom.

Pri pohľade zboku na Audi e-tron Sportback concept je okamžite viditeľná príbuznosť s dvoma ďalšími päťdverovými kupé značky. Oblá krivka strechy smerom dozadu charakteristicky klesá. Spodná hrana zadného bočného okna sa mierne zdvíha smerom dozadu a vyúsťuje v ostrom uhle v zadnom stĺpiku karosérie – obidva prvky citujú Audi A5 a Audi A7 Sportback. Pretiahnutá kabína spolu s génmi SUV v spodnej časti karosérie a s veľkými kolesami vytvára nezameniteľný vzhľad. Prahy karosérie s ostrým záhybom sa smerom dozadu zdvíhajú ako krídla a tým vytvárajú spodnú kontúru veľkých bočných dverí.

Nízko ležiaca línia pliec prebieha okolo celého automobilu až po zadné skupinové svetlá a tým zvýrazňuje horizontálnu orientáciu telesa karosérie.

Štyri blatníky sú oproti kabíne vytiahnuté ďaleko dovonka a majú  zvýraznené horizontálne horné zakončenie. Tým vytvárajú typickú architektúru quattro, ktorá je nielen vizuálnym dôkazom širokého rozchodu ale súčasne aj prvkom, začleňujúcim e-tron Sportback do genetiky značky. Veľké kolesá priemeru 23 palcov s technickým 6-lúčovým dizajnom zvýrazňujú sebavedomý vzhľad veľkoryso dimenzovaného kupé. S dĺžkou 4,90 metra, šírkou 1,98 metra a výškou  1,53 metra pri rázvore 2,93 metra sa Audi e-tron Sportback zaraďuje do segmentu C, teda k Audi A7.

Malé kamery nahrádzajú vonkajšie spätné zrkadlá – táto technológia okrem zlepšenia aerodynamických vlastností a zníženia vonkajšieho hluku prináša aj ďalšie výhody: odpadá mŕtvy uhol vonkajších spätných zrkadiel, rovnako ako aj obmedzenie výhľadu šikmo dopredu. Obrazy kamier sa zobrazujú na osobitných displejoch vo dverách. Audi prezentuje túto technológiu ako konkrétny výhľad pred zavedením do sériovej výroby.

Zadná časť karosérie so širokým pásom svetiel a markantnou odtrhovou hranou pôsobí veľmi prehľadne a čisto. Aj tu pri proporciách dominujú horizontálne zakončené blatníky quattro. Pod zadným nárazníkom je vytvorený difúzor.

Osvietená: nová špičková osvetľovacia technika Audi

Štúdiou e-tron Sportback concept otvára Audi ďalšiu kapitolu inovácií v oblasti automobilovej osvetľovacej techniky. Značka so štyrmi kruhmi ako prvá na svete zaviedla predné reflektory kompletne z diód LED a pomohla k prelomu aj technike Matrix-LED, laserovým svetlám a technológii OLED. V technickej štúdii pre šanghajský autosalón debutuje teraz hneď celý rad komplexných funkcií, ktoré umožňujú interakciu s okolím prostredníctvom svetla.

Ako oči na tvári štúdie fungujú na obidvoch stranách nízke svetelné pásy pod kapotou motora – denné svetlá. Kombináciou LED a povrchu opatreného mikrozrkadlami, ako aj komplexnej technike ovládania môžu vytvárať rozličné animované pohyby a svetelné znaky. Pri štartovaní a pri otvorení dverí Audi e-tron Sportback systém využíva samostatne ovládané segmenty na vytváranie dynamických vizuálnych signálov na privítanie.

V základnom nastavení sa denné svetlá dajú rozoznať ako dva rady jemne členených svietiacich segmentov, ktoré hladký povrch nechávajú plasticky vyniknúť – svetelný „podpis“ Audi e-tron Sportback.

Nemenej markantne je vytvorené logo značky v strede prednej masky a na zadnej časti karosérie. Štyri kruhy loga sú osvetlené a na pohľad sa zdanlivo vznášajú na tmavom pozadí. Zadné osvetlené kruhy loga fungujú ako tretie brzdové svetlo.

Pod dennými svetlami vpredu sú na obidvoch stranách masky dve veľkoplošné svetelné polia, v ktorých je priestorovo usporiadaných po 250 svietiacich diód LED. Tieto polia umožňujú vytvárať pôsobivé svetelné grafiky a konkrétne komunikatívne znaky – a to aj pohyblivé.

Ďalším unikátnym prvkom sú obidva projekčné moduly – označované ako Digital Matrix Light (DML) – ktoré sú integrované pod poľami LED na prednej časti karosérie. Tieto osvetľovacie jednotky, vytvorené z laserových projektorov s vysokým rozlíšením po vyše 1,3 milióna pixlov, fungujú ako tlmené a diaľkové svetlá. Adaptívne dynamické ovládanie umožňuje protiidúcich účastníkov cestnej premávky presne „vystrihnúť“ zo svetelného kužeľa tak, aby nedochádzalo k ich oslňovaniu.

Nóvum: v úzkych úsekoch sa dá šírka potrebná pre vozidlo precízne premietať kužeľom reflektorov na cestu. Vďaka tomu vodič napríklad na staveniskách ciest vopred rozozná riziko, že opustí svoj jazdný pruh – čo predstavuje významný prínos v oblasti aktívnej bezpečnosti.

Navyše môžu laserové projektory premietať rozličné znaky na asfalt – napríklad pás „zebra“ keď vodič púšťa chodcov cez cestu. Okrem toho sa dajú vytvárať a animovať aj čísla a písmená – čím je možná graficky-verbálna komunikácia s okolím.

Svietiace diódy LED sa využívajú aj vo veľkoplošných zadných skupinových svetlách, ktorých charakteristický svietiaci pás ohraničený  hliníkovou hranou akcentuje dynamiku a šírku karosérie. Osvetľovacie telesá vo vonkajšej oblasti, zdanlivo sa vznášajúce v priestore, dopĺňajú koncové svetlo typickou svetelnou grafikou e-tron. Aj vzadu sú typické dynamické smerové svetlá Audi, prebiehajúce od stredu ku krajom vozidla. S digitálnym matricovým svetlom sa dá signálny účinok – napríklad v prípade núdzového brzdenia – ešte výrazne zosilniť.

Na všetkých štyroch hranách vozidla sú umiestnené malé matricové laserové projektory. Sú orientované na zem a môžu dopĺňať dynamické signály – ako napríklad priebeh smerových svetiel – a tak ich robiť lepšie viditeľnými pre iných účastníkov cestnej premávky. Tým Audi so štúdiou e-tron Sportback ďalší raz preberá rolu priekopníka v oblasti osvetlenia a demonštruje ako účinne sa dá spojiť zvýšenie bezpečnosti v cestnej premávke s inovatívnym dizajnom.

Interiér: vynikajúce priestorová ponuka

Pri koncepcii interiéru Audi e-tron Sportback concept dôsledne využíva prednosti elektrického pohonu v oblasti priestorových nárokov. Batéria ako zdroj energie je uložená v podlahe karosérie a aj elektromotory vyžadujú menej miesta ako spaľovací motor s pomocnými agregátmi a benzínová nádrž. So samostatnými elektromotormi na prednej a zadnej náprave odpadá kĺbový hriadeľ. Preto mohla byť stredová konzola umiestnená bez základne, zdanlivo sa vznášajúca v priestore, medzi sedadlami vodiča a spolujazdca. Toto usporiadanie zvýrazňuje pocit veľkého priestoru v kabíne, súčasne však otvormi v štíhlych nosných prvkoch vytvára dodatočné odkladacie priestory.

Veľkorysý priestorový dojem okrem toho zvýrazňuje horizontálna architektúra interiéru. Vodič a traja spolujazdci sedia na samostatných sedadlách; priestor na nohy a vnútorná šírka vzadu sú veľkoryso dimenzované.

Celý interiér je koncentrovaný na sedadlo vodiča a ovládacie prvky. Veľké plochy displejov ("Black Panel") za volantom a na stredovej konzole sú čierne a keď sa vozidlo naštartuje, prebudia sa k životu svojimi zobrazovacími prvkami – tento dizajn pripomína kokpity moderných dopravných lietadiel.

Prístrojový panel sa zvažuje v dvoch úrovniach k spolujazdcovi, široký oblúk, prechádzajúci z jedných predných dverí do druhých („Wrap-around“) je typickým prvkom interiérov Audi.

Nóvum predstavuje vyhotovenie vertikálnej plochy pred spolujazdcom: tu je integrovaný široko roztiahnutý displej, ktorý môže zobrazovať dáta navigácie, informácie o počasí a vonkajšiu teplotu. Pod úzkym displejom sú po celej ploche malé mriežky ventilácie, ktoré sú vytvorené výrazne plasticky a dajú sa intuitívne nastavovať.

Batožinový priestor Audi e‑tron Sportback concept má v normálnom stave objem 550 litrov. Sklopením operadiel zadných sedadiel sa zväčší na objem 1.450 litrov.

Kokpit budúcnosti

Moduly na zobrazovanie a ovládanie Audi e-tron Sportback concept sú hlboko integrované do plasticky modelovanej a horizontálne orientovanej architektúry kokpitu. Vyznačujú sa veľkými displejmi TFT a OLED.

Digitálny združený prístroj Audi virtual cockpit za volantom – orámovaný osobitnou, štíhlou strieškou – zobrazuje v základnom menu rýchlosť jazdy, stav nabitia batérie a dojazd. Jeho náročné grafiky dodávajú dvojrozmernej obrazovke priestorový vzhľad.

Vľavo a vpravo od Audi virtual cockpit ležia dve ovládacie plochy citlivé na dotyk. Ľavou, kompaktnou plochou vodič ovláda všetky funkcie osvetlenia vozidla. Pravou – dotykovým displejom OLED s uhlopriečkou 25,4 cm (10 palcov) – sa dá ovládať infotainment a navigácia. V základnom menu sú funkcie usporiadané v prehľadnej geometrii kachličiek, cez ktoré sa dajú dosiahnuť jednotlivé submenu. Dôležité funkcie sa dajú ovládať aj priamym prístupom.

Pod týmto veľkým displejom na stredovej konzole je ďalšia dotyková obrazovka OLED na ovládanie klimatizácie a rozličných doplnkových funkcií. Informácie o kvalite vonkajšieho vzduchu môžu všetci členovia posádky odčítať na module v stropnej konzole.

V prednej hornej časti čalúnenia dverí je na každej strane integrovaný jeden ďalší displej s mierne klenutým povrchom, ktorý slúži ako digitálne vonkajšie spätné zrkadlo. Špeciálne spracované obrazy vonkajších kamier na obidvoch stranách vozidla sú aj v zlých svetelných podmienkach jasné, s dobrým kontrastom a bez odlesku.

Aj obidvaja pasažieri v zadnej časti kabíny Audi e-tron Sportback majú k dispozícii vlastné displeje v čalúnení dverí – pomocou nich si regulujú klimatizáciu a infotainment pre svoju oblasť alebo si vymieňajú mediálne dáta s vodičom. Keď automobil stojí, môžu displeje zobrazovať obrazy vonkajších kamier nahrádzajúcich spätné zrkadlá. Tak môžu pasažieri pred vystúpením vidieť iných účastníkov cestnej premávky, ktorí sa približujú zozadu a mohli by kolidovať s otvorenými dverami.

Funkčná štúdia je prostredníctvom modulu LTE pripojená na internet. Spolujazdci môžu so svojimi mobilnými koncovými zariadeniami voľne surfovať na internete a využívať maily. Vodičovi internet prináša špeciálne služby z portfólia Audi connect.

Mnohé funkcie Audi e-tron Sportback concept môže vodič ovládať aj pomocou volantu so splošteným vencom. Na to slúžia dotykové plochy na horizontálnych ramenách. Dvoma kolískami môže vodič nastavovať stupeň rekuperácie.

Na stredovej konzole je umiestnená plochá a štíhla voliaca páka, ktorá má na ľavej strane integrovaný posúvač na voľbu  jazdného režimu. Posunutím smerom dopredu a dozadu vodič prepína režimy jazdy.

Sériový pohon zajtrajška: tri elektromotory

Technická štúdia Audi e-tron Sportback concept využíva tri silné elektromotory – jeden na prednej náprave a dva na zadnej náprave. Celkový výkon je 320 kW (v prepočte 435 k), pri funkcii Boost môže vodič krátkodobo vyvolať výkon až 370 kW (v prepočte 503 k).

Elektromotory majú v širokom pásme otáčok vysokú účinnosť, a to aj pri nízkom a strednom zaťažení. Vďaka tomu poskytujú emocionálny zážitok z jazdy a predovšetkým dlhý dojazd. Rovnako ako kompaktná výkonová elektronika majú elektromotory kvapalinové chladenie.

Koncepciu pohonu troma motormi značka po prvý raz predstavila v štúdii Audi e-tron quattro concept na frankfurtskom autosalóne  2015 – a použije ju v budúcich sériových verziách. Táto koncepcia robí aj z Audi e-tron Sportback concept elektrifikované quattro, pretože krútiaci moment sa prenáša na všetky štyri kolesá.

Princíp funkcie: riadiaca jednotka permanentne vypočítava optimálnu súhru troch elektromotorov pre každú jazdnú situáciu. Pri malom zaťažení vozidlo poháňa výlučne elektromotor na prednej náprave. Keď vodič pri jazdnom režime S stlačí pedál akcelerátora až na podlahu, aktivuje sa režim Boost kedy všetky tri elektromotory bežia naplno a  k dispozícii je systémový výkon 370 kW a systémový maximálny krútiaci moment vyše 800 Nm. Šprint z 0 na 100 km/h trvá iba 4,5 sekundy a vozidlo rýchlo dosiahne elektronicky limitovanú maximálnu rýchlosť 210 km/h. Pri štandardom jazdnom programe D e-tron Sportback mobilizuje výkon 320 kW.

Riadiaca jednotka pohonu zohľadňuje polohu pedála akcelerátora, nastavený režim systému regulácie jazdnej dynamiky Audi drive select, jazdný program – S alebo D – a stav nebitia batérie. Do regulácie sú zahrnuté aj informácie z blízkeho okolia od senzorov pre pilotovanú jazdu, prediktívne dáta trasy z navigačného systému a dopravné informácie v reálnom čase od Audi connect – vždy s cieľom, optimálne prispôsobiť pohon aktuálnym podmienkam.

Okrem vysokého výkonu je ťažisko položené na maximálnu efektívnosť. Už pred štartom jazdy môže Audi e-tron Sportback concept na želanie vodiča vypočítať stratégiu pohonu, ktorá spotrebuje najmenej energie. Počas jazdy Audi e-tron vo vysokej miere získava energiu naspäť: až do strednej úrovne rekuperácie spomaľuje iba pomocou elektromotorov, až pri intenzívnom brzdení sa pripájajú hydraulické brzdy. Intenzitu rekuperácie môže vodič nastavovať vo viacerých stupňoch – pri najnižšom stupni v určitých situáciách k rekuperácii nedochádza. Namiesto toho kupé jazdí s odpojeným pohonom bez momentu brzdenia motormi – čo je jedna z najúčinnejších stratégií pre predĺženie dojazdu.

Pri športovej jazde sa prejavuje veľká výhoda koncepcie dvoch elektromotorov na zadnej náprave. Systém regulácie krútiaceho momentu Torque Control Manager, ktorý kooperuje s elektronickým stabilizačným systémom ESC, rozdeľuje krútiace momenty podľa potreby aktívne a variabilne na kolesá. Táto regulácia krútiaceho momentu zabezpečuje maximálnu dynamiku a stabilitu, pričom vďaka takmer okamžitej reakcii elektromotorov je bleskurýchla. Či priečna alebo pozdĺžna dynamika – koncepcia pohonu Audi e-tron Sportback concept sa každej situácii perfektne prispôsobuje.

Ideálna montážna poloha: lítiovo-iónová batéria

Lítiovo-iónová akumulátorová batéria štúdie je umiestnená – rovnako ako už pri štúdii e-tron quattro concept – medzi nápravami pod podlahou kabíny posádky. Táto montážna poloha zabezpečuje nízke ťažisko a vyvážené rozloženie hmotnosti na nápravy 52:48 percent (vpredu/vzadu). To dodáva vozidlu vynikajúcu jazdnú dynamiku v segmente a vysokú bezpečnosť. Veľký blok batérie je zoskrutkovaný s konštrukciou podlahy karosérie. Vďaka svojej modulárnej konštrukcii sa batéria principiálne hodí aj pre automobily inej koncepcie.

Kvapalinou chladená batéria má kapacitu 95 kWh. Úplne nabitá batéria umožňuje dojazd vyše 500 kilometrov v cykle NEDC. Kombinovaný systém nabíjania CCS (Combined Charging System) s dvoma konektormi umožňuje nabíjanie striedavým aj jednosmerným prúdom. Pri nabíjaní jednosmerným prúdom a výkone nabíjacieho zariadenia 150 kW, o ktorý sa Audi usiluje, sa veľký akumulátor dobije za približne iba 30 minút elektrickou energiou na jazdu do vzdialenosti  400 kilometrov.

Nabíjacia zásuvka v prednom blatníku predstavuje novinku – so svojou geometriou a mierne sklonenou montážnou polohou je zvlášť ergonomicky vytvorená. Alternatívne sa batéria Audi e-tron Sportback concept dá nabíjať aj bezkontaktne induktívne systémom Audi Wireless Charging (AWC). Na to je na parkovisku vozidla umiestnená nabíjacia platňa s integrovanou cievkou, pripojená do elektrickej siete. Systém pre pilotovanú jazdu zavedie Audi e-tron Sportback concept s presnosťou na centimetre nad nabíjaciu platňu. Potom sa automaticky spustí proces nabíjania: striedavé magnetické pole indukuje cez vzduchovú medzeru striedavé napätie v sekundárnej cievke, ktorá je namontovaná v podlahe automobilu. Striedavý prúd elektronika vozidla premieňa na jednosmerný prúd a nabíja batériu výkonom do 11 kW.

Keď je batéria nabitá, proces nabíjania sa samočinne ukončí. Účinnosť technológie Audi Wireless Charging je vyše 90 percent, a tým je podobne vysoká ako nabíjanie káblom. Striedavé pole nepredstavuje nijaké nebezpečenstvo pre ľudí alebo zvieratá. Vytvára sa iba vtedy, keď automobil stojí nad indukčnou platňou. Vodič môže proces nabíjania pozorovať prostredníctvom aplikáciou z portfólia Audi connect na svojom smartfóne. S touto aplikáciou sa dajú všetky procesy nabíjania a nezávislej klimatizácie vozidla ovládať na diaľku.

K účinnosti štúdie prispieva aj tepelné čerpadlo. Využíva odpadové teplo elektrických komponentov na klimatizovanie kabíny a tým tvorí centrálny prvok tepelného menežmentu.

High-tech od Audi: podvozok

Aj podvozok odráža dynamický charakter Audi e-tron Sportback concept. Pneumatické pruženie adaptive air suspension sport s reguláciou charakteristiky tlmičov pruženia prispieva k zvýšeniu efektívnosti. Výška karosérie nad cestou sa mení podľa rýchlosti v štyroch stupňoch v rozsahu 63 milimetrov, čím sa znižuje aerodynamický odpor. Pruženie adaptive air suspension sport sa dá nastavovať prostredníctvom systému Audi drive select.

Na prednej a zadnej náprave sú použité päťprvkové závesy kolies z hliníka a ocele vysokej pevnosti. Disky kolies z ľahkej zliatiny majú priemer 23 palcov a nesú pneumatiky rozmeru 285/30 R 23. Veľké brzdové kotúče priemeru 420 mm vpredu a 390 mm vzadu zabezpečujú účinné spomalenie Audi e-tron Sportback concept pri vysokej odolnosti bŕzd voči namáhaniu.

Na ceste do sériovej výroby - e-mobilita u Audi

Už od konca 80. rokov dvadsiateho storočia značka Audi vyvíjala modely s elektrickým a hybridným pohonom. Prvým sériovým modelom, ktorý priniesol kombináciu spaľovacieho motora a elektromotora, bolo kombi Audi duo v karosérii Audi A4 Avant v roku 1997. Technologický míľnik pre elektromobily predstavovalo kupé Audi R8 e-tron, predstavené na frankfurtskom autosalóne v roku 2009, ktoré v roku 2012 utvorilo rekord kola pre elektromobily na legendárnom okruhu  Nürburgring Nordschleife.

Od roku 2014 sa vyrába päťdverový kompaktný model Audi A3 e-tron s výkonom 150 kW (204 k) ako prvý automobil s pohonom plug-in-hybrid od Audi – jeho trakčná batéria sa dá nabíjať rekuperáciou alebo káblom z vonkajšieho zdroja a umožňuje dojazd s rýdzo elektrickým pohonom do 50 kilometrov podľa NEDC. V roku 2016 debutovalo Audi Q7 e-tron – poháňa ho kombinácia turbodiesla 3.0 TDI a elektromotora so systémovým výkonom 275 kW (373 k) a systémovým maximálnym krútiacim momentom 700 Nm. Veľké SUV zrýchľuje za 6,2 sekundy z pokoja na tempo 100 km/h a súčasne je veľmi efektívne. S výlučne elektrickým pohonom bez lokálnych emisií má dojazd do 56 kilometrov. Je to celosvetovo prvý automobil s pohonom plug-in-hybrid na báze naftového motora V6 s pohonom všetkých kolies quattro.

V roku 2015 značka Audi na frankfurtskom autosalóne predstavila štúdiu Audi e-tron quattro concept ako predchodcu prvého veľkosériovo vyrábaného elektromobilu značky. Ako SUV úplne novej koncepcie má dojazd do 500 kilometrov pri priestorovej ponuke a úrovni komfortu automobilu Audi luxusnej triedy. Jazdné výkony zodpovedajú vysokovýkonnému športovému automobilu – šprint z 0 na 100 km/h absolvuje Audi e-tron quattro za iba 4,6 sekundy.

V roku 2018 príde na trh sériová verzia tohto inovatívneho elektrického SUV. Sériová verzia štúdie Audi e-tron Sportback concept bude nasledovať v roku 2019.

TOP videá