V Británii budú predčasné voľby, premiérka oznámila dátum

Britská premiérka Theresa Mayová prekvapivo oznámila, že v Británii by sa mali 8. júna konať predčasné voľby.

Potrebuje podporu opozície

Mayová v stredu požiada parlament, aby o jej návrhu hlasoval. Podľa volebného zákona z roku 2011 však parlament musí premiérkin návrh odsúhlasiť dvojtretinovou väčšinou, na čo bude potrebovať podporu opozície. Riadne parlamentné voľby by sa totiž v Británii mali konať až v roku 2020.

Vo svojom neočakávanom vystúpení Mayová obvinila parlamentnú opozíciu zloženú z labouristov, liberálnych demokratov a škótskych nacionalistov z "politikárčenia", ako aj zo snahy spomaľovať proces vystúpenia Británie z EÚ.

Zmenila názor

"Jediným spôsobom, ako zaručiť istotu a bezpečnosť aj v nadchádzajúcich rokoch, je vypísanie týchto volieb. Ak všeobecné voľby nevypíšeme hneď, ich politikárčenie bude pokračovať. Budeme si môcť vybrať medzi silnou a stabilnou vládou... alebo slabou koaličnou vládou zloženou z labouristov a liberálnych demokratov," povedala na Downing Street britská premiérka.

Podľa Mayovej rozpory v parlamente ju donútili zmeniť názor na konanie predčasných volieb aj napriek tomu, že od svojho nástupu do funkcie v júli 2016 opakovane vyhlasovala, že predčasné voľby nevypíše. Vodca Labouristickej strany Jeremy Corbyn už vyhlásil, že Mayovej rozhodnutie vypísať predčasné voľby podporí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá