Vojna na Blízkom východe môže prehĺbiť hlad vo svete. Svetový potravinový program: Ohrozené sú desiatky milióny ľudí
Ak vojna proti Iránu bude pokračovať až do júna, pribudne na svete ďalších 45 miliónov ľudí ohrozených akútnym hladom. V utorok to vo vyhlásení uviedol Svetový potravinový program (WFP).
Izraelsko-americké útoky na Irán, ktoré sa začali 28. februára, vyvolali regionálnu vojnu, v dôsledku ktorej sú zablokované dopravné tepny využívané na prepravu humanitárnej pomoci do krízových oblastí v rôznych častiach sveta.
V súčasnosti je akútnym hladom ohrozených 319 miliónov ľudí, oznámil v utorok v Ženeve novinárom námestník riaditeľa WFP Carl Skau. Ďalšie desiatky miliónov ich podľa neho pribudnú kvôli vojnou zapríčineným zvýšeným nákladom na potraviny, ropu a dopravu, dodal podľa agentúru Reuters.
Situácia sa zhoršila po napadnutí Ukrajiny
Náklady na dopravu vzrástli pre WFP od 28. februára o 18 percent, pričom niektoré dodávky museli zmeniť trasu. Zvýšené náklady podľa neho len prehlbujú finančnú situáciu WFP, ktorý bol nútený kvôli menším príspevkom od darcovských krajín vykonať rozpočtové škrty.
V roku 2022, keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu, spôsobilo zvýšenie cien spôsobené konfliktom, nárast počtu ľudí ohrozených akútnym hladom na rekordných 349 miliónov.