Leteckú dopravu ochromil štrajk zamestnancov nemeckých letísk

Stovky letov zrušili dnes na nemeckých letiskách, kde pozemný personál vystúpil do štrajku za vyššie mzdy. Letecká spoločnosť Lufthansa uviedla, že odvolala vyše 400 odletov, prevažne z Frankfurtu nad Mohanom, ktoré je najväčšie letisko v krajine. Informovala o tom spravodajská webstránka BBC.

Štrajk je súčasťou širšieho protestu v priemyselnom sektore zo strany štátnych zamestnancov pred ďalšími vyjednávaniami so zamestnávateľmi. Medzi najviac postihnutými letiskami sú aj Mníchov, Düsseldorf, Stuttgart a Kolín-Bonn.

Odbory pracovníkov verejných služieb Verdi žiadajú pre svoje dva milióny členov nárast platov o 6,5 percenta. Pri predchádzajúcich rokovaniach odbory odmietli ponuku na zvýšenie platov o 3,3 percenta v priebehu 24 mesiacov. Ďalšie rokovanie by sa malo konať v stredu a vo štvrtok.

Štrajk zasiahol aj verejnú dopravu, materské školy, nemocnice a úrady v spolkovom štáte Porýnie-Falcko. Šéf odborov Frank Bsirske uviedol, že "varovné" štrajky majú za cieľ "urýchliť vyjednávania". Zamestnanci argumentujú, že sú platovo podhodnotení. Nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich odsúdil štrajk ako  "neadekvátny".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá