Po útoku na civilistov pri Aleppe pribúda obetí, hlásia vyše sto mŕtvych

Po útoku na civilistov pri Aleppe pribúda obetí, hlásia vyše sto mŕtvych
Zdroj foto: SITA/AP
Na najmenej 126 stúpol počet obetí sobotňajšieho bombového útoku na konvoj autobusov s evakuantmi čakajúcimi na vstup do sýrskeho mesta Aleppo. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Británii.

K útoku sa nikto neprihlásil

Medzi obeťami je 98 ľudí evakuovaných zo šiitských dedín Fua a Kafrája v provincii Idlib. Ďalšími obeťami sú zrejme členovia eskorty a oponenti vlády. Desiatky zo zranených sú v kritickom stave. K útoku sa doteraz nikto neprihlásil, zhrnulo SOHR vo vyhlásení.

K mohutnému výbuchu došlo v povstalcami ovládanej oblasti Rašidín ležiacej na periférii vládou kontrolovaného Aleppa. Tam čakali na vstup do mesta desiatky autobusov prevážajúcich obyvateľov z povstalcami obliehaných šiitských dedín Fua a Kafrája, ktoré sú evakuované na základe dohody medzi bojujúcimi stranami.

Nálož umiestnená v aute

Podľa sýrskej štátnej televízie explodovala nálož umiestnená v aute. Povstalci oznámili, že o život prišlo aj prinajmenšom 30 ich bojovníkov, ktorí strážili autobusy.

Približne 75 autobusov odviezlo v piatok z obcí Fua a Kafrája okolo 5000 ľudí. Ďalších približne 2300 ľudí odviezli zo sunnitských miest Madája a Zabadání, ktoré sú v obkľúčení provládnych síl. Nútené evakuácie týchto štyroch obliehaných miest a obcí sa uskutočňujú na základe dohody medzi vládou a povstalcami, ktorú sprostredkovali Irán a Katar. Autobusy začali ľudí odvážať v piatok, ale momentálne sa celý proces "zasekol" kvôli sporom o to, koľko bojovníkom môže byť medzi evakuantmi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá