Pápež odslúžil slávnostný obrad, uctil si obete nedávnych útokov

Pápež František slávil vo vatikánskej Bazilike sv. Petra pamiatku Kristovho umučenia. Na úvod obradov Veľkého piatka pápež zotrval poležiačky v modlitbe pred oltárom uprostred baziliky.

Hovoril o význame ukrižovania

Františka v liturgickom úkone prostrácie, poklone krížu, nasledovali aj prítomní kardináli a biskupi. Po tradičnom speve pašií, textov o umučení Ježiša Krista z Jánovho evanjelia, sa účastníkom bohoslužby prihovoril pápežský kazateľ Raniero Cantalamessa.

Vo svojej homílií hovoril o význame Kristovho ukrižovania a zmŕtvychvstania; tie podľa neho predstavujú nádej a pevný bod aj pre dnešnú spoločnosť, v ktorej neexistujú žiadne istoty.

Opatrenia pred Koloseom

Pápež sa zúčastnil aj na tradičnej Krížovej ceste v rímskom Koloseu, ktorú sprevádzali mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia. Ulice v okolí Kolosea uzatvorili pre dopravu a blízke križovatky zablokovali obrnené vozidlá. Do služby boli nasadené aj psy cvičené na hľadanie výbušnín a viac policajtov, než tomu bolo v predchádzajúcich rokoch.

Agentúra AP pripomína, že išlo o prvú veľkopiatkovú  Krížovú cestu v Koloseu po sérii vlaňajších a tohtoročných útokov nákladnými autami na chodcov v Nice, Berlíne, Londýne a Štokholme.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá