Stopka pre LNG z Kataru. Vojna na Blízkom východe prerušila produkciu aj vývoz Hormuzským prielivom
Katar kvôli vojne na Blízkom východe úplne zastaví skvapalňovanie plynu a minimálne počas jedného mesiaca nebude schopný sa vrátiť k normálnej produkcii a vývozu superchladeného plynu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dva informované zdroje.
Zdroje uviedli, že hneď ako bude v stredu uzatvorený hlavný závod v Rás Laffan, nebude podľa prvých odhadov schopný obnoviť produkciu počas najmenej dvoch týždňov. Po obnovení prevádzky bude trvať najmenej ďalšie dva týždne, kým sa dosiahne plná kapacita, dodali zdroje Reuters.
Katar vyrába pätinu vývozu LNG
Spoločnosť QatarEnergy uviedla, že vyhlásila situáciu zásahu vyššej moci na dodávky skvapalneného zemného plynu po tom, ako došlo k útokom na jej výrobné zariadenie v súvislosti s vojnou USA a Izraela proti Iránu. Štátna spoločnosť už v pondelok oznámila, že zastavuje výrobu LNG a súvisiacich produktov kvôli útokom na zariadenie v priemyselnom meste Ras Laffan v Katare.
Katar sa podieľa približne pätinou na celosvetovom vývoze LNG, ktorý prechádza Hormuzským prielivom, kde je lodná doprava takmer zastavená. Spoločnosť QatarEnergy v roku 2025 prepravila 80,97 milióna ton LNG.
Prevádzka v Hormuzskom prielive je piaty deň obmedzená po tom, ako izraelské a americké sily začali útok na Irán, Ten v odvete útočí dronmi a raketami na Izrael a arabské štáty v regióne, ktoré hostia americké vojenské základne. Touto námornou dopravnou tepnou je za normálnych okolností prepravovaná zhruba pätina globálnych dodávok ropy a zemného plynu.
Ruský LNG tanker vybuchol a klesol ku dnu pri Malte. Kremeľ ukazuje prstom na ukrajinské drony, Putin hovorí o terorizme
Uzavretý Hormuzský prieliv
Podľa správy maltskú kontajnerovú loď v prielive zasiahol neznámy projektil. Podľa oblastného veliteľstva amerických ozbrojených síl CENTCOM napriek tvrdeniu Iránu Hormuzský prieliv uzavretý nebol. Veliteľ iránskych revolučných gárd predtým vyhlásil, že je oblasť uzavretá.
Už v sobotu po začatí izraelsko-amerického útoku na Irán podľa agentúry Bloomberg niekoľko tankerov s plynom prerušilo plavbu, aby sa vyhli Hormuzskému prielivu. Hormuzský prieliv je podľa iránskej agentúry Tasním od soboty fakticky uzavretý. Iránske revolučné gardy varovali lode, že plavba oblastí nie je bezpečná.
Nemecký lodiar Hapag-Lloyd potom oznámil, že plavbu cez prieliv prerušuje. Napriek tomu niektoré tankery a kontajnerové lode v obmedzenom počte v plavbe pokračujú, hoci bola premávka od víkendu výrazne slabšia ako zvyčajne.